Rada Ministrów przyjęła projekt "ustawy antylichwiarskiej"

Cieszę się, że Rada Ministrów ostatecznie przyjęła projekt "ustawy antylichwiarskiej"; uzgodniliśmy również, że Ministerstwo Finansów w krótkim czasie zaproponuje odpowiednie regulacje dotyczące rynku lombardowego - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/@PremierRP

Premier został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

"My zajęliśmy się "ustawą antylichwiarską" jeszcze w poprzedniej kadencji (Sejmu), ale niestety zasada dyskontynuacji, zasada zakończenia prac legislacyjnych wraz z zakończeniem prac Sejmu kadencji anulowała tamte nasze prace właściwie będące już na ukończeniu"

- podkreślił szef rządu.

Dlatego - dodał - "cieszę się, że dzisiaj podczas posiedzenia Rady Ministrów ostatecznie przyjęliśmy propozycje dotyczące "ustawy antylichwiarskiej"".

"Mało tego, uzgodniliśmy również, że Ministerstwo Finansów w krótkim czasie zaproponuje odpowiednie regulacje dotyczące rynku lombardowego"

- poinformował Morawiecki.

Rynek lombardowy - co się zmieni?

Ponieważ - jak mówił - "regulacje dotyczące rynku lombardowego, czyli pewien wycinek całego rynku pożyczkowego", nie znalazły się w tym projekcie.

"Ale już wszystkich z tego miejsca, w tym momencie chcę uspokoić i powiedzieć, że przyjęliśmy również takie zobowiązanie, że nie będziemy czekać na to, aż te regulacje zostaną ostatecznie opracowane" 

- powiedział szef rządu

Oświadczył, że projekt ustawy dot. rynku lombardowego "wkrótce trafi pod obrady rządu".

"Natomiast wszystkie przepisy antylichwiarskie zostały przyjęte i one niezwłocznie zostaną skierowane do pracy w Sejmie"

- dodał Morawiecki.

"Ustawa antylichwiarska"

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro także poinformował, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt kompleksowej noweli ws. przeciwdziałania lichwie. Według niego, projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej ucywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek.

"Polacy będą realnie przez państwo chronieni"

- dodał Ziobro.

Rząd we wtorek przyjął projekt zmieniający kilka ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Chodzi m.in. o nowelizacje: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu karnego, Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim.

Resort sprawiedliwości zaznacza, że głównym założeniem odnoszącym się do kwestii antylichwiarskich jest "określenie maksymalnych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych oraz obniżenie tych kosztów". Zgodnie z projektem pozaodsetkowe koszty według zapisu Kodeksu cywilnego w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe aniżeli 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu – do wysokości 45 proc. tej kwoty.

Ponadto - jak wskazało MS - "projekt ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu zjawisku tzw. rolowania kredytu" - chodzi o sytuacje, gdy składa się konsumentowi, który już zaciągnął kredyt, ofertę kolejnego kredytu, co w rezultacie "prowadzi do tego, że klient wpada w spiralę długów". 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo