Skandaliczna publikacja w szwedzkiej prasie. Oczerniali Polskę, polemiki opublikować nie chcieli

W odpowiedzi na wizytę wicepremiera Piotra Glińskiego, w szwedzkiej gazecie "Dagens Nyheter" ukazał się artykuł przedstawiający Polskę jako "nacjonalistyczny i autorytarny reżim". Jego autorami byli Jan Grabowski i Katarzyna Markusz. Mimo, iż ambasada RP w Sztokholmie interweniowała w tej sprawie, to szanse na jakiekolwiek konsekwencje wobec gazety czy autorów są minimalne. Rzecznikiem ds. mediów w Szwecji jest bowiem... były redaktor "Dagens Nyheter".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Wizyta wicepremiera, a później...

Na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe 13 października wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że "Polska nieustannie przeciwstawia się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". "Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia" - zapewnił.

Dzień później, w gazecie "Dagens Nyheter" w dziale debaty ukazał się artykuł Jana Grabowskiego oraz Katarzyny Markusz zatytułowany "Na forum w Malmoe nie ma miejsca dla polskiego ministra kultury", w którym autorzy odnieśli się do wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście.

- To ironiczne i smutne, że przedstawiciel nacjonalistycznego i autorytarnego reżimu, który tak metodycznie poświęca się wypaczaniu obrazu Holokaustu, uczestniczy w konferencji poświęconej zwalczaniu antysemityzmu

- napisali Grabowski oraz Markusz.

Co ciekawe, Jan Grabowski już nie pierwszy raz wzbudza kontrowersje swoimi publikacjami. Z jego ust wiele razy padały nieprawdziwe oskarżenia o brak działań polskich władz wobec zagłady Żydów. 

Interwencja ambasady

W związku z publikacją interwencję podjęła ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, która towarzyszyła wicepremierowi prof. Glińskiemu podczas jego wizyty w Malmoe. Wysłana 25 października do redaktora naczelnego "Dagens Nyheter" polemika rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo wielokrotnych próśb, nie została opublikowana. Ambasada 24 listopada otrzymała od redakcji odpowiedź odmowną

Ambasada RP w Sztokholmie w ubiegłym tygodniu zgłosiła uniemożliwienie publikacji w "Dagens Nyheter" stanowiska wicepremiera prof. Glińskiego do szwedzkiego Rzecznika ds. Mediów. 

Jak przekazało biuro rzecznika MSZ, ambasador RP Joanna Hofman zwróciła uwagę, że "debata powinna w równym stopniu dać prawo zarówno autorowi szkalującego artykułu, jak i osobie atakowanej, do przedstawienia swojej wersji i stanowiska".

- Takie wybiórcze traktowanie jest zaprzeczeniem demokratycznych standardów wolnych i niezależnych mediów, kiedy dopuszcza się do debaty publicznej tylko stronę atakującą

 - podkreśliła.

Efekt łatwy do przewidzenia

W Szwecji Rzecznik ds. Mediów jest organem powołanym przez organizacje zrzeszające wydawców prasy oraz media elektroniczne, w tym publiczne oraz prywatne telewizje, a także stacje radiowe. Zadaniem rzecznika jest podejmowanie interwencji w przypadku złamania przez redakcje zasad dziennikarskich lub przekazanie sprawy do Rady Etycznej ds. Mediów (MEN).

Od tego roku Rzecznikiem ds. mediów jest Caspar Opitz, czyli... były redaktor oraz korespondent "Dagens Nyheter". Można więc się domyślić, jaki będzie wynik tej interwencji.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Dagens Nyheter #Szwecja #Piotr Gliński

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo