Ziobro odpowiada unijnym urzędnikom: Polska jest suwerenna! Nie zgodzę się na hipokryzję i szantaż

"Unia Europejska nie może kwestionować kształtu naszego sądownictwa. Polska jest suwerenna i Komisja Europejska tego nie zmieni" - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do krytycznych unijnych głosów w sprawie reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Nie zgodzę się na hipokryzję i szantaż ze strony unijnych urzędników - stanowczo stwierdził Ziobro.

Zbigniew Ziobro
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Resort sprawiedliwości przedstawił założenia reformy sądów powszechnych. Zgodnie z planowanymi przepisami, sędzia będzie powoływany tylko raz na sędziego sądu powszechnego; w gminach powstaną punkty sądowe; będzie 79 okręgów sądowych oraz 20 sądów regionalnych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro niejednokrotnie mówił, że liczy, że rząd możliwie szybko zechce pracować nad projektami reformy sądów.

Sprzeciw dotyczący planowanej reformy słychać nie tylko ze strony polskiej opozycji, ale również unijnych polityków. Vera Jourova mówiła przed rokiem, że "to nie jest reforma, lecz niszczenie". Wielokrotnie krytykowała ona możliwą reformę, podobnie jak inni działacze Unii Europejskiej. 

Dziś do "obaw" UE odniósł się minister sprawiedliwości.

- Ile osób musi jeszcze powiedzieć Verze Jourovej, że to, co robi, jest nawoływaniem polskich sędziów do anarchii i wywołuje chaos prawny, godzący w bezpieczeństwo obywateli? - pytał na Twitterze Zbigniew Ziobro, dodając:

Unia Europejska nie może kwestionować kształtu naszego sądownictwa. Polska jest suwerenna i Komisja Europejska tego nie zmieni.

Ziobro powołał się też na wymiar sprawiedliwości w innych krajach. 

- To, co w Hiszpanii i Niemczech jest normalną procedurą przy wyborze sędziów z udziałem parlamentu, w Polsce stało się zarzutem o niszczenie praworządności. Nie zgodzę się na hipokryzję i szantaż ze strony unijnych urzędników, ani na próby uczynienia z Polski wasala Brukseli

- stanowczo stwierdził Ziobro.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Ministerstwo Sprawiedliwości #Zbigniew Ziobro #Vera Jourova

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo