Kryzys psychiczny możesz pokonać… online?

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko w 2020 roku lekarze wystawili aż 1,5 mln zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych na 27,7 mln dni absencji w pracy. Przypadków depresji było łącznie o ponad 20% więcej niż rok wcześniej. Według analizy Uniwersytetu Warszawskiego u szczytu drugiej fali pandemii, w grupie ryzyka klinicznego nasilenia objawów depresji znajdowało się 29% kobiet i 24% mężczyzn.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Psychoterapia online to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie czas, a komfort sesji przeprowadzanej w znanym im środowisku jest najważniejszy. W pandemii więcej osób zgłaszało się po pomoc terapeutów, ale ich „stacjonarna” dostępność – szczególnie w małych ośrodkach – jest ograniczona. 

Naprzeciw tym oczekiwaniom ma wyjść platforma Risify.pl to miejsce, gdzie w sposób wygodny i bezpieczny można przeprowadzić psychoterapię online, a z pomocy może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu.

Na specjalistach z zakresu psychiatrii i psychologii statystyki robią wrażenie, ale z drugiej strony trzeba przyznać, że nie powodują zdziwienia. Ostatnie kilkanaście miesięcy musiało odcisnąć piętno na zdrowiu i kondycji psychicznej. Niemal niekończący się stres spowodowany choćby niepewnością związana z sytuacją gospodarczą i finansową, niepokój o zdrowie własne lub bliskich, brak możliwości spotkań towarzyskich – to tylko część powodów, które spowodowały nasilenie się kryzysów psychicznych. Jedyną pocieszającą informacją jest to, że ludzie częściej zgłaszali się do specjalistów po pomoc. Niestety, musieli wtedy zmierzyć się z murem niewydolności publicznego systemu pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Dostęp do specjalistów jest ograniczony, a im mniejszy ośrodek tym o taką pomoc jest trudniej. Nie pomagał również lockdown, który również część terapeutów zatrzymał w domu, więc i dla nich możliwość pracy tam, gdzie mieszkają jest plusem.
- wyjaśnia Karolina Borek, współzałożycielka platformy Risify.pl.

Czy terapia online jest skuteczna?

Poprzez prowadzenie terapii online można z niej skorzystać z każdego zakątka w Polsce, a także nie trzeba jej przerywać – a ciągłość jest istotnym elementem każdej terapii – gdy osoba w kryzysie zmienia miejsce zamieszkania czy nawet wyjeżdża z kraju. 

Co istotne z pomocy online mogą bez przeszkód korzystać osoby mające problemy z przemieszczaniem się. Pozwala też zaoszczędzić czas potrzebny na dojazd do placówki terapeutycznej. 

Wszystkie badania wskazują, że terapia online jest równie skuteczna jak tradycyjne spotkanie. Doświadczony terapeuta potrafi poprowadzić ją bez najmniejszych strat dla pacjenta, a kamera pozwala dostrzec również niewerbalne komunikaty.
- zaznacza Karolina Borek.

Platforma Risify.pl zatrudnia tylko terapeutów, którzy spełniają wyśrubowane kryteria profesjonalnych stowarzyszeń psychoterapeutycznych. Terapie prowadzone są w nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, psychoanalitycznym, integracyjnym oraz w podejściu EMDR- ukierunkowanym na terapię traumy i są odpowiednio dobierane do potrzeb osoby będącej w kryzysie psychicznym. Terapeuci zajmują się m.in. przypadkami depresji, stanami lekowymi, problemami w związkach czy uzależnieniami. Diagnoza – jak w przypadku tradycyjnych sesji – stawiana jest po kilku pierwszych spotkaniach online i wtedy wspólnie z pacjentem podejmowana jest decyzja o dalszych krokach terapeutycznych. Standardowa sesja online trwa 50 minut – to sprawdzony czas, który przynosi optymalne efekty. 

Pierwszy krok w terapii nigdy nie był tak łatwy

Droga do pierwszej konsultacji z terapeutą jest bardzo prosta. Wystarczy, że osoba potrzebująca pomocy wypełni krótką ankietę i wskaże w niej, z jakimi problemami się boryka. Następnie pojawia się wirtualny kalendarz z wolnymi terminami tych terapeutów, którzy mają największe doświadczenie w mierzeniu się z trudnościami wskazanymi w sondzie. 

Następnie należy opłacić wirtualną wizytę. Co ważne, jeśli osoba w kryzysie nie będzie mogła skorzystać z pierwszej porady, może zrezygnować maksymalnie na 24 godziny przed spotkaniem. W takim przypadku pieniądze są zwracane. 

Rozmowa z terapeutą odbywa się w wygodnym miejscu dla pacjentki lub pacjenta. Wystarczy, że wybierze ciche i spokojne miejsce z dostępem do internetu. Sesja odbywa się dzięki zabezpieczonej wideorozmowie na platformie Zoom. Można ją przeprowadzić przy użyciu smartfona, tabletu czy komputera. Komfort osoby borykającej się z kryzysem jest istotnym czynnikiem terapii, a czasami strach przed wyjściem z domu jest tak duży, że nie pozwala opuścić mieszkania. Terapia online rozwiązuje ten problem.
- tłumaczy Karolina Borek, z Risify.pl.

 

Źródło: Niezalezna.pl, lightbe.pl

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo