Spółki Skarbu Państwa, będą brały udział w budowie muru? Sasin ujawnia kulisy budowy zapory na granicy 

Założenie jest takie, że te działania będą wyłącznie udziałem instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, czy spółki Skarbu Państwa będą uczestniczyły w budowie zapory na granicy.

podlaska.policja.gov.pl; taz.de/screen

Sasin we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia pytany, czy spółki Skarbu Państwa, będą brały udział w budowie muru, odpowiedział: 

Tak. Założenie jest takie, że te działania będą wyłącznie właściwie udziałem instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa.
- tłumaczył wicepremier Sasin.

Dodał, że jego resort jest w stałym kontakcie z pełnomocnikiem rządu ds. budowy tej zapory Markiem Chodkiewiczem.

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazał, że odbyły się w tej sprawie spotkania również z przedstawicielami spółek, "które dostarczą odpowiednie materiały, odpowiednie oprzyrządowania do tego, żeby ta zapora mogła szybko i sprawnie powstać".


Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zakłada powstanie na granicy wschodniej zapory, weszła w życie 4 listopada br. Sejm uchwalił ją 14 października, a 29 października rozpatrzył wprowadzone do niej w Senacie poprawki. Prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał 2 listopada. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo