Historia polskiego hełmu w 8 minut! Niesamowita opowieść kolekcjonera-patrioty [FILM]

To wstyd, jak mało dotąd wiedzieliśmy o historii polskiego hełmu! Gdy latach 20. pracowano nad hełmem dla polskiego wojska, niektórzy generałowie uznali, że można z niego… zrezygnować. Rozesłano w tej sprawie ankietę do dowódców jednostek. – Te odpowiedzi są niesamowite. To niech sobie lepiej kawaleria zlikwiduje amaranty i lampasy, a nie nam hełmy! – mówi Jarosław Rolewski, kolekcjoner militariów, skoczek spadochronowy i antykomunista, którego książka „Hełmy polskie” ukaże się niebawem. A poniżej w ciągu pierwszych 8 minut rozmowy opowiada, jak zmieniały się polskie hełmy w historii. Obowiązkowe do obejrzenia dla każdego patrioty! [ZOBACZ FILM na końcu tekstu].

Telewizja Republika / screen

„Szare hełmy błyszczą stalą w rytm podkutych nóg! Twardo dudni bruk. Hej, niech zmyka wróg!” – głosiła piosenka „Zośka”, śpiewana przez legendarny batalion Szarych Szeregów „Zośka”. Jak żartuje Jarosław Rolewski tytuł jego książki „Hełmy polskie” nawiązuje do „Kwiatów polskich” Tuwima. 

Kwiaty są piękne, ale hełmy były w polskiej historii potrzebne częściej.
- komentował prowadzący program „Wywiad z chuliganem” Piotr Lisiewicz.

Jarosław Rolewski pytany, ile hełmów liczy jego kolekcja, skromnie odpowiedział, że są na świecie większe. 

Staram się systematycznie zbierać hełmy z całego świata. Nie chcę się za bardzo przechwalać, trzeba zachować trochę skromności, są kolekcje lepsze od mojej. Kolekcja jest budowana przez długi czas, nie wiem dokładnie, ile mam hełmów.
- mówi.

Jednak, gdy wraz z innym polskim kolekcjonerem Krzysztofem Kłoskowskim chcieli opublikować najpierw tylko katalog posiadanych hełmów, później poszerzony o opowieści na ich temat okazało się, że ich książka będzie mieć… 850 stron.

Jak mówi, hełm nie tylko chroni głowę żołnierza, ale ma znaczenie dla jego morale: 

Zgrywa się z sylwetką żołnierza, nadaje mu bojowego sznytu.
- wyjaśnia.

Dlatego w II Rzeczpospolitej postanowiono, że polskie wojsko musi mieć własny hełm. 

Chodziło o to, żeby Polak miał sylwetkę niepowtarzalną. W rezultacie powstał hełm bardzo nowoczesny, należący do rodziny hełmów bałtyckich, oparty konstrukcyjnie trochę na hełmie szwedzkim.
- opowiada.


Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizja Republika. Nowe odcinki programu pojawiają się W PONIEDZIAŁKI O 10.00 WYŁĄCZNIE NA KANALE YOUTUBE RADIA POZNAŃ.


Historia polskiego hełmu w 8 minut obejrzeć można poniżej. A w dalszej części historia Autora kolekcji, więzionego przez komunistyczną władzę.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo