Pracownicy częściej chorują?

Z kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię COVID-19 jesteśmy w stanie wyjść silniejsi, ale konsekwencje społeczne, w tym dla zdrowia psychicznego pracowników, będą rozciągnięte na wiele lat – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan.

Zdjęcie autorstwa Fox z Pexels

Konfederacja Lewiatan udostępniła analizę dotyczącą zdrowia psychicznego w związku z pandemią. Dokument przygotowano na podstawie m.in. danych Eurofound, europejskiej agencji zajmującej się badaniem jakości życia i pracy.

Polacy wraz z upływem czasu od wybuchu pandemii coraz gorzej oceniają swój stan zdrowia. Skutki psychologiczne samego przebywania na kwarantannie mogą być rozciągnięte do 3 lat po ustąpieniu pandemii.
- czytamy.

Wskazano, że negatywne skutki pandemii dla zdrowia psychicznego są widoczne w badaniach przeprowadzonych przez Eurofound. Wyjaśniono, że na podstawie indeksu WHO-5, opisującego samopoczucie w skali od 0-5, stworzono wskaźnik przyjmujący wartości od 0 do 100. Z kolei wartości równe lub niższe 50 uznaje się za ryzyko popadnięcia w depresję.

Na 27 przebadanych państw jedynie 5 odnotowuje wskaźnik powyżej 50 pkt. Polska w tym zestawieniu jest prawie na końcu. Polki i Polacy swoje samopoczucie oceniają na poziomie 39,7 pkt., co jest drugim najniższym wynikiem zaraz za Grecją.
- alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Organizacja oceniła, że mimo zasadniczej poprawy sytuacji gospodarczej pogarsza się stan mentalny społeczeństwa. Według niej decydujący wpływ na niski wynik Polski ma bardzo niska samoocena stanu zadowolenia z życia kobiet.

Ma to związek ze strukturą zatrudnienia kobiet – większa ekspozycja na skutki pandemii branż, gdzie kobiety dominują – usługi, edukacja i hotelarstwo. Dodatkowo to właśnie kobiety wykonują w przeważającej mierze nieodpłatnie pracę związaną z obowiązkami domowymi, a stan epidemii pogłębił ten problem.
- podkreślono.

W ocenie konfederacji, odpowiedzią na konsekwencje zmian społecznych powinna być przemyślana interwencja na rynku pracy, w szczególności nastawiona na aktywne włączenie społeczne.

 

Źródło: pap , niezalezna.pl

#pandemia

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo