Wymiana opon – jak przechowywać opony?

Czas na wymianę opon zazwyczaj przypada na okres jesienno-zimowy, tuż przed pierwszymi przymrozkami i śniegiem. Po wymianie opon często pojawia się pytanie – co zrobić z kompletem opon na następny sezon? Jak prawidłowo przechowywać opony aby utrzymać je w doskonałym stanie na lata? 

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@AngelGvo

Jak przygotować opony do przechowywania?

Konserwacja opon zimowych, podobnie jak letnich, wymaga podjęcia kilku podstawowych kroków:

 • dokładne oczyszczenie,
 • sprawdzenie ogólnego stanu,
 • zabezpieczenie specjalnym preparatem,
 • wysuszenie.

Czyszczenie opon

Na gumę opon szkodliwy wpływ ma wiele chemikaliów, jak benzyna, oleje, rozpuszczalniki, które mogą osadzać się w oponach podczas ich użytkowania. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie umycie zanim opony trafią do miejsca magazynowania. Do czyszczenia najlepiej użyć detergentu, wody i szczotki do opon. Można do tego użyć letniej wody z szamponem samochodowym oraz gąbki lub szczotki. Po umyciu należy dokładnie spłukać powstałą pianę. W ten sposób zostanie usunięty cały brud i pył z hamulców. Jeśli opony będą przechowywane na felgach, to należy również wyczyścić te elementy. Po umyciu ważne jest aby były całkowicie suche.

Brak substancji na oponach

Na czas magazynowania opony nie wymagają stosowania żadnego środka konserwującego czy nabłyszczającego. Albowiem opony są wykonywane z mieszanek opracowanych w taki sposób, że nie będzie na nich widać spękań pod wpływem ozonu, a dodatkowo są odporne na różne szkodliwe substancje w otoczeniu. Stosowanie różnych środków może wpłynąć na ich krótszą żywotność. 

Pakowanie opon w worki

Do pakowania opon najczęściej używa się worków z tworzywa sztucznego, które najlepiej się sprawdzają. Można wykorzystać worki na liście czy worki ogrodnicze. Każdą oponę należy umieścić w takim worku, uprzednio sprawdzając czy nie ma wilgoci zarówno na oponie i w worku. Następnie należy usunąć, najlepiej za pomocą odkurzacza, jak największą ilość powietrza, i szczelnie zamykamy taśmą. Uzyskane hermetyczne środowisko ogranicza nam parowanie olejów z mieszanek gumowych. Na rynku dostępne są również specjalne opakowania na opony oraz pokrowce na opony, co znacznie ułatwi ich transportowanie i przechowywanie, jednocześnie zabezpieczając przed brudem i pyłem. 

Unikanie słońca

Promieniowanie UV oraz ciepło promieni słonecznych jest zabójcze dla naszego ogumienia. Opon nie powinno się przechowywać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym czy na strychu, gdzie temperatura w lecie jest bardzo wysoka.

Miejsce przechowywania opon

Ważne jest aby opony nie były przechowywane na otwartym powietrzu, nawet osłonięte. Bardzo ważnym aspektem, który bezpośrednio łączy się z miejscem przechowywania opon, są warunki panujące w danym pomieszczeniu. Najlepiej by było to miejsce suche, ze stałą temperaturą oraz z dala od promieni słonecznych, deszczu czy śniegu o umiarkowanej wentylacji. Dobrą lokalizacją będzie piwnica czy inna przestrzeń o kontrolowanych warunkach otoczenia. Jeśli w miejscu przechowywania jest źródło światła słonecznego to ważne aby opony były osłonięte. 

Narażenia opon na substancje chemiczne

Ozon – to najważniejsza substancja chemiczna, której należy unikać. Albowiem ma szczególnie szkodliwe działanie na opony. 

Ozon jest wytwarzany przez silniki elektryczne zawierające szczotki stykowe. Zalicza się do nich:

 • generatory,
 • sprężarki,
 • piece,
 • przełączniki,
 • pompy zanurzeniowe,
 • centralne odkurzacze.

Tak więc, warto uprzednio upewnić się, czy w miejscu przechowywania opon nie ma żadnego z tych urządzeń. 

Należy także unikać substancji, takich jak:

 • rozpuszczalniki,
 • paliwo,
 • środki smarne.

Pozycja przechowywania opon

Opony najczęściej przechowywane są w pozycji stojącej, poziomo na stosie lub zawieszane na hakach czy stelażach. 
opcja to pozycja stojąca, gdzie wywierany nacisk na opony jest mniejszy. W przypadku opon z felgami lepszym rozwiązaniem będzie ich ułożenie na stosie bądź zawieszenie na stojakach czy hakach. Nie wolno wieszać opon bez felg, ponieważ może to spowodować ich odkształcenie i uszkodzenie.

 

 

Źródło: continental-opony.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo