Nielegalni migranci i ich przewoźnicy. Nowe zatrzymania

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka (Lubuskie) zatrzymali w weekend kolejnych cudzoziemców, którzy nie mieli prawa do legalnego pobytu w Polsce oraz próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano także trzech Ukraińców, którzy im w tym pomagali.

Twitter/ Straż Graniczna

Rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak poinformowała, że w sobotę (27 listopada br.) funkcjonariusze kontrolowali jeden z przygranicznych parkingów. Jest to miejsce często sprawdzane przez funkcjonariuszy. tego dnia strażnicy skontrolowali dwa auta osobowe na polskich numerach rejestracyjnych. Ich kierowcami byli obywatele Ukrainy. Razem z nimi podróżowało czterech obywateli Syrii.

Okazało się, że Syryjczycy - mężczyźni w wieku od 19 do 44 lat - nie mieli dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce. Usiłowali dostać się do Niemiec.

"Kierowcy – obywatele Ukrainy w wieku 23 i 26 lat zostali zatrzymani za udzielanie pomocy w bezprawnym przekroczeniu granicy RP. Dodatkowo jeden z nich miał dwa podrobione ukraińskie prawa jazdy"

– powiedziała Konieczniak.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku wszczął wobec Syryjczyków postępowanie o zobowiązanie do powrotu do ich kraju, natomiast Ukraińcy usłyszą zarzuty popełnienia przestępstwa zagrożonego karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Kolejnych migrantów zatrzymano kilka godzin później na moście w Słubicach. Polsko-niemiecki patrol wylegitymował tam dwóch mężczyzn i kobietę idących w stronę Niemiec.

Irakijczycy w wieku od 17 do 33 lat przebywali w Polsce nielegalnie. Oświadczyli, że chcieli dostać się do Niemiec. Wobec całej trójki wszczęto postępowanie administracyjne mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do wyjazdu z Polski.

Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek patrol ze Świecka zatrzymał do kontroli auto osobowe, którym podróżowało trzech cudzoziemców – 41-letni obywatel Ukrainy mający polską kartę pobytu oraz 17-letni Syryjczyk i 20-letni Irakijczyk.

"Kontrola wykazała, że obywatele Iraku i Syrii przebywają w naszym kraju nielegalnie. Oni także chcieli przedostać się do Niemiec, a ukraiński kierowca miał im to ułatwić. Teraz dostaną decyzje nakazujące im wyjazd z Polski, a obywatel Ukrainy odpowie za organizowanie innym osobom przekraczania polskiej granicy wbrew przepisom"

– zakończyła rzecznik.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo