Omikron - pierwszy przypadek w Austrii

Ministerstwo zdrowia Austrii oficjalnie potwierdziło pierwsze zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Władze podały też informację o wykryciu 8526 nowych infekcji, co stanowi spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

pixabay.com

Resort poinformował, że dysponuje już wszystkimi wynikami badań, pozwalającymi „zdecydowanie potwierdzić” wariant Omikron u pacjenta z Tyrolu. Pierwsze niepotwierdzone informacje na ten temat pojawiły się w sobotę wieczorem.

Zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, przechodzi infekcję bezobjawowo – podają media.

„Na podstawie dostępnych danych i informacji Centrum Badawczego Medycyny Molekularnej (CeMM) możemy stwierdzić, że przebadana próbka to Omikron” – potwierdziły w poniedziałek władze Tyrolu.

Od soboty wszystkie osoby powracające z krajów Afryki Południowej poddawane są na wiedeńskim lotnisku ścisłej kontroli, obejmującej wywiad (dotyczący miejsca przebywania w Afryce), test PCR, a niezależnie od wyniku testu - także obowiązkową 10-dniową kwarantannę, którą objęci są wszyscy, także w pełni zaszczepieni podróżni. Nowe przepisy obejmują powracających z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini. Władze wzywają ponadto podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni powrócili z tych krajów, o wykonanie testu PCR.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia poinformowało o 8526 nowych przypadkach koronawirusa i 37 zgonach na Covid-19. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa 619 pacjentów z Covid-19.

Oznacza to zdecydowany spadek liczby zakażeń po rekordowym poziomie z 19 listopada, gdy w kraju wykryto 15 809 infekcji w ciągu jednej doby – podkreśla portal Kurier. Pandemia Covid-19 spowodowała dotąd w Austrii 12 425 zgonów.

 

Źródło: PAP

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo