Kolejna próba sforsowania granicy. „Białoruskie służby co noc uszkadzają ogrodzenie”

Minionej nocy doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Tym razem, doszło do niego w miejscowości Mielnik. - Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę - informuje MON.

Twitter.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

- Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Dziś do takiej próby doszło w Mielniku. Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do wpisu dołączono krótkie nagranie, na którym widać, jak polscy żołnierze naprawiają uszkodzone ogrodzenie. Po drugiej stronie płotu widać umundurowanych funkcjonariuszy służb białoruskich.

Incydent ten odnotowała również Straż Graniczna w swoim codziennym raporcie z granicy polsko-białoruskiej.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo