Von der Leyen o walce z nowym wariantem COVID-19: „To wyścig z czasem”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odniosła się dziś do zagrożenia związanego z nowym wariantem koronawirusa Omikron. Oceniła, że Unia Europejska potrzebuje więcej czasu, aby dokonać pełnej oceny ryzyka związanego z tą sytuacją.

twitter.com/@vonderleyen

"Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech wygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant"

- podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie.

W tym czasie - zdaniem szefowej KE - kraje UE powinny poświęcić uwagę środkom zaradczym, wśród których jako najważniejszy wskazała szczepionki przeciw Covid-19. Przypomniała, że Komisja podpisała w maju trzecią umowę z firmami BioNTech/Pfizer, według której Unii Europejskiej zostanie dostarczonych kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

Kontrakt zawiera klauzulę zobowiązującą producentów do dostosowania szczepionki do nowego wariantu w ciągu 100 dni od momentu, kiedy badania wykażą jego odporność na opracowany preparat - podała agencja Reutera.

Odkryty 24 listopada w Republice Południowej Afryki wariant Omikron został dotychczas zidentyfikowany w należących do UE Belgii, Danii, Niemczech, Włoszech i Holandii oraz w Australii, Botswanie, Izraelu, Hongkongu i Wielkiej Brytanii. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo