Ojczyzna Dantego nie zawodzi! Prawie 80 procent Włochów w życiu potrzebuje POEZJI

Dla prawie 80 procent Włochów poezja jest ważna w życiu. Jak się zauważa, choć ten wynik badań socjologicznych nie powinien dziwić w ojczyźnie Dantego, to jednak budzi zdumienie w czasach mediów społecznościowych i gorączkowych zmian, w których brakuje łagodności i troski o słowo.

Ilya Repin, Public domain, via Wikimedia Commons

Badania przeprowadzili eksperci dla portalu literackiego Libreriamo; trwały pół roku, a w ich trakcie przeanalizowano między innymi 10 tysięcy różnego rodzaju interakcji Włochów w sieci, w tym także w mediach społecznościowych.

“Poezja jest życiem, a życie potrzebuje poezji. Słowa są ważne, bo tworzą relacje. Brak odpowiednich słów, które można podarować bliskiej osobie powoduje nieuchronnie oderwanie, pękniecie, kryzys”

- powiedział komentując rezultaty prac badaczy socjolog Saro Trovato.

Ustalili oni, że 77 procent Włochów uważa poezję za ważną w życiu.

63 procent mieszkańców kraju szuka cytatów i wierszy, by zdobyć serce innych, ale większość osób stosuje metodę : "kopiuj- wklej" bez znajomości autora i kontekstu utworu. Tylko jedna piąta zna pochodzenie fragmentu wiersza.

Wyniki badań zostały zaprezentowane pod koniec roku, w którym uroczyście obchodzono we Włoszech 700-lecie śmierci Dantego. Fragmenty „Boskiej komedii” i odniesienia do nich są stale obecne w przestrzeni publicznej w kraju.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo