Nowy wariant Covid. Novavax opracowuje szczepionkę

Firma poinformowała, że jest na dobrej drodze do złożenia wniosku o zatwierdzenie w USA do końca roku. Złożyła również wnioski o zatwierdzenie w Europejskiej Agencji Leków oraz w Kanadzie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Novavax Inc ogłosił, że rozpoczął pracę nad wersją swojej szczepionki COVID-19, która ma radzić sobie z wariantem wirusa wykrytym w RPA; preparat ma być gotowy do testów i produkcji w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Szczepionka firmy COVID-19 zawiera aktualną wersję białka kolca wirusa, które nie może wywołać choroby, ale może stymulować układ odpornościowy. Producent szczepionki powiedział, że rozpoczął opracowywanie białka kolca specjalnie w oparciu o znaną sekwencję genetyczną wariantu, B.1.1.529.

"Wstępne prace potrwają kilka tygodni"

- powiedział rzecznik spółki. Akcje spółki wzrosły w piątek o prawie 9%.

Szczepionka Novavax otrzymała pierwszą zgodę na użycie w nagłych wypadkach w Indonezji, a następnie na Filipinach.

Firma poinformowała, że jest na dobrej drodze do złożenia wniosku o zatwierdzenie w USA do końca roku. Złożyła również wnioski o zatwierdzenie do Europejskiej Agencji Leków, jak również w Kanadzie.

Inni twórcy szczepionek, w tym niemiecki BioNTech SE i Johnson & Johnson, przekazali, że testują skuteczność swoich preparatów przeciwko nowej odmianie, nazywanej Omicron przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Źródło: niezalezna.pl, Jerusalem Post

#koronawirus

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo