Prezydent spotka się z głowami państw V4 w Budapeszcie

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałek w Budapeszcie. Tematem spotkania będzie polityczna przyszłość współpracy w ramach V4 oraz wartości i interesy wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg
https://twitter.com/BBN_PL

W niedzielę prezydent uda się do Budapesztu, gdzie w poniedziałek odbędzie się spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wizyta oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek o 9:30, kiedy odbędzie się ceremonia powitania liderów państw wyszehradzkich przez prezydenta Węgier Janosza Adera.

Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent na spotkaniu w Budapeszcie będzie kontynuował swoją ostatnią intensywną działalność dyplomatyczną. "Prezydent oczywiście zrelacjonuje sytuację na polskiej granicy i kwestie bezpieczeństwa w regionie, ale rozmowa będzie również dotyczyć samej Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Kumoch.

Jak ocenił, Grupa Wyszehradzka jest "jednym z okrętów flagowych naszej współpracy regionalnej". "Grupa Wyszehradzka spowodowała wzrost siły jej krajów - połączone razem mają bardzo dużą siłę głosów w Radzie, dzięki niej jesteśmy w UE siłą, z którą należy się liczyć" - zaznaczył szef BMP.

Ten szczyt jest planowany w bardzo dobrym momencie. W ostatnich tygodniach prezydent swoimi rozmowami bardzo dokładnie i skutecznie nakreślił wśród europejskich przywódców to, co się dzieje na wschodniej granicy, i ten punkt widzenia został przyjęty

 - dodał Kumoch.

Szef BMP poinformował także, że spotkanie prezydentów odbędzie się w okrojonym składzie, ze względu na sprawy zdrowotne prezydenta Czech Milosza Zemana.

Spotkanie prezydentów V4 składać się będzie z dwóch sesji. Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 10:00, a jej tytuł to "The Next 30 Years of V4: The Potential Directions of our Cooperation" ("Następne 30 lat V4. Potencjalne kierunki naszej współpracy"). Druga sesja, pod tytułem "Values and Interests in a Changing Geopolitical Landscape" ("Wartości i interesy w zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym") rozpocznie się o godz. 11:30. Po obu sesjach, o godz. 12:45, planowane są wystąpienia prezydentów.

We wtorek o 9:30 prezydent Duda weźmie natomiast udział w otwarciu panelu pt. "Leaders for the New World" ("Liderzy dla Nowego Świata") podczas szczytu Planet Budapest 2021 poświęconego problematyce zrównoważonego rozwoju.

Wizyta prezydenta na Węgrzech zakończy się we wtorek wczesnym popołudniem - około godz. 14 planowany jest powrót prezydenta do Warszawy. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Grupa V4 #Grupa Wyszehradzka #Andrzej Duda

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo