Biden: Znieść patenty na szczepionki przeciw COVID-19

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek światowych przywódców do zniesienia ochrony własności intelektualnej dotyczącej szczepionek przeciwko Covid-19 w obliczu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa Omikron. Ogłosił też tymczasowy zakaz podróży z 8 południowoafrykańskich krajów, gdzie szerzy się ten wariant.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Biden odniósł się w ten sposób w oświadczeniu do wiadomości o ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia nowego wariantu Omikron "wariantem niepokojącym". Prezydent podjął w związku z tym decyzję o tymczasowym zamknięciu granic dla podróżnych z RPA i siedmiu innych krajów z południa Afryki, gdzie wykryto wariant.

Doniesienia na temat nowego wariantu powinny jaśniej niż dotąd pokazać, że ta pandemia nie skończy się, dopóki nie będziemy mieć globalnych szczepień. Stany Zjednoczone podarowały już innym krajom więcej szczepionek niż wszystkie inne kraje razem wzięte. Czas, by inne kraje poszły w ślad Ameryki pod względem szybkości i hojności

 - powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Prezydent ponowił też swoje wezwanie, by podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów państw Światowej Organizacji Handlu zgodziły się one znieść prawną ochronę własności intelektualnej dla szczepionek przeciwko Covid-19, by mogły być szerzej produkowane na całym świecie.

Zakaz podróży z RPA i innych krajów ma wejść w życie od poniedziałku.

Nowy wariant według WHO jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwy od poprzednich i zawiera "dużą liczbę mutacji, z których część jest niepokojąca". Organizacja podała też, że wstępne dane sugerują, że w porównaniu do dotychczasowych szczepów koronawirusa Omikron niesie ze sobą większe ryzyko ponownej infekcji.

W reakcji na te doniesienia wszystkie indeksy giełdowe w USA zaliczyły znaczące spadki. Dow Jones Industrial Average spadł o 905 punktów (2,5 proc.), NASDAQ Composite o 2,2 proc. zaś S&P 500 o 2,3 proc., co było najgorszym spadkiem od lutego. Wśród najbardziej dotkniętych firm były te z branży turystycznej i transportowej, m.in. linie lotnicze.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pandemia #Omikron #koronawirus #szczepionki #patent #Joe Biden #USA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo