Polonia na Litwie z obowiązkową maturą z polskiego

Język polski w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania wróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze - poinformowali w Wilnie wiceministrowie edukacji i nauki oraz spraw zagranicznych RP, Tomasz Rzymkowski i Szymon Szynkowski vel Sęk, po spotkaniu w piątek z minister oświaty Litwy Jurgitą Sziugżdiniene.

Jurgita Šiugždinienė
https://twitter.com/ChicotJulien

Język polski będzie na maturze przedmiotem obowiązkowym – zapowiedział Rzymkowski podczas spotkania z polskimi dziennikarzami. "Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów” – dodał.

„Decyzja zapadła” – powiedział Szynkowski vel Sęk informując, że litewska minister „podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym matura z języka polskiego będzie obowiązkowa”.

W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju. Od ponad 20 lat Polacy na Litwie domagają się przywrócenia matury z polskiego jako egzaminu obowiązkowego.

Do tej pory władze Litwy jedynie obiecywały uwzględnić postulat Polaków. Podpisane obecnie rozporządzenie jest pierwszą deklaracją pisemną. Jak zaznaczył Szynkowski vel Sęk, „decyzja zapadła i jest nieodwracalna”.

Według wiceministrów teraz podjęte decyzje zostaną przedyskutowane ze środowiskami polskimi na Litwie w celu ustalenia, czy są one satysfakcjonujące, po czym zostanie podpisane porozumienie między resortami oświaty Polski i Litwy. W drodze negocjacji ma być też ustalona data przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego.

„Zależy nam, aby takie porozumienie zostało podpisane jak najszybciej” – wskazał wiceszef polskiego MSZ.

Rzymkowski w piątek w Wilnie wziął też udział w podsumowaniu 28. edycji konkursu "Najlepsza Szkoła Najlepszy Nauczyciel", organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.

Podczas uroczystości 19 nauczycieli zostało uhonorowanych Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a 83 otrzymało bony podarunkowe ufundowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Szkoły nagrodzone w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe, również ufundowane przez Kancelarię premiera.

Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Litwa #Polonia #Polonia na Litwie #matura z polskiego

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo