Litwa zamknie przejścia z Białorusią?

Po incydentach przemytu ludzi na terytorium Litwy, Wilno nie wyklucza zamknięcia przejść granicznych z Białorusią, szczególnie, gdy taki proceder się nasili.

fot. Aidas U., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59122304

- Obserwujemy nowe przypadki prób wjazdu na Litwę ciężarówkami, więc zdecydowaliśmy się zwiększyć kontrolę pojazdów wjeżdżających na Litwę – powiedziała dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

- Jeśli zobaczymy, że te tendencje się nasilają, będziemy bardzo poważnie rozważać zamknięcie przejść granicznych z Białorusią

 - wskazała.

Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) poinformowała w piątek, że na przejściu granicznym w Miednikach w ciężarówce jadącej z Białorusi na Litwę znaleziono czterech ukrywających się irackich migrantów. Białoruś odmówiła przyjęcia ich z powrotem.

W ocenie Bilotaite sytuacja na granicy z Białorusią ostatnio ustabilizowała się, ale „nie możemy być spokojni, bo w sąsiednim kraju wciąż jest dużo migrantów”.

Minister poinformowała, że według szacunków władz litewskich po stronie białoruskiej nieopodal granicy z Litwą jest obecnie około 1,5-2 tys. migrantów, a liczba migrantów w całej Białorusi może sięgać 15 tys.

- Dopóki ci ludzie nie wrócą do swoich krajów pochodzenia, nie możemy być spokojni

 – zaznaczyła Bilotaite. Dodała, że „powinniśmy być przygotowani na dowolne scenariusze, bo reżim (Alaksandra) Łukaszenki jest nieprzewidywalny”.

W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło dotąd ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7 tys. zostało zawróconych. Minionej doby udaremniono 29 prób przekroczenia granicy z Litwą.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo