Spotkanie z politykami. Jest zgoda na fundusz kompensacyjny

Uczestnicy piątkowego spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w Sejmie są zgodni co do powołania Funduszu Kompensacyjnego, związanego ze szczepieniami - poinformował nieoficjalnie dziennikarzy jeden z uczestników spotkania. - Projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

pixabay.com/coyot

Fundusz Kompensacyjny, w myśl uzgadnianych propozycji, miałby przysługiwać osobom, które będą miały negatywne odczyny poszczepienne.

Ponadto jednym z omawianych rozwiązań jest bezpłatne testowanie raz w tygodniu, a także dodatki dla osób spoza służby zdrowia, pracujący przy Covidzie - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.

"Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa, która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu. Nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych"

- powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu.

Piątkowe spotkanie jest efektem rozmów ws. walki z pandemią COVID-19, które odbyły się w środę w Sejmie z inicjatywy marszałek Elżbiety Witek.

"Wysłuchaliśmy wszystkich kół parlamentarnych. Na następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić"

- poinformował po spotkaniu Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że były tematy, w których "nie było jednomyślności". "To jest temat obostrzeń certyfikatu covidowego, jak go wprowadzić, gdzie go respektować, kto to ma przestrzegać" - wskazał.

"Koła miały różne na to poglądy. Także pojawił się z Koalicji Polskiej, aby zapłacić za wykonanie szczepionki, czyli kto się zdecyduje na wykonanie szczepionki, żeby dostał za to pieniądze. Też nie było jednomyślności" - wyjawił.

W jego ocenie wspólny sygnał, który wypłynął po tym spotkaniu to, że "powinniśmy w dalszym ciągu zdecydowanie przestrzegać, ale także egzekwować obostrzenia, które już w tej chwili obowiązują".

"Jesteśmy w tej chwili prawdopodobniej na szczycie, ewentualnie w okolicach szczytu czwartej fali, więc myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny właśnie tymi prostymi i bardzo tanimi metodami. Czyli maseczką, dystansem czy też dezynfekcją. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne"

- przekazał Kraska.

Rząd przyjął w lipcu br. projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Na mocy tej regulacji miałby m.in. powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo