Sensacyjne odkrycie na zaoranym polu

Syn farmera Jim Irvine nie spodziewał się, że na codziennym spacerze z rodziną, stanie się odkrywcą brytyjskiego znaleziska stulecia, bo tak bowiem okrzyknięto tę archeologiczną sensację. Płytko pod powierzchnią zaoranego pola w Rutland znajdowała się pierwsza w historii Wielkiej Brytanii mozaika ilustrująca sceny z Iliady Homera, która zdobiła rzymską willę. Willa musiała należeć do zamożnego i oczytanego właściciela, który najwyraźniej zażyczył sobie obcować z historią Achillesa i dziejami konfliktu trojańskiego.

© Historic England Archive

We wrześniu 2021 roku na polu rozpoczęły się prace archeologiczne prowadzone przez studentów i pracowników Szkoły Archeologii i Historii Starożytnej Uniwersytetu w Leicester. John Thomas, kierownik projektu wykopalisk, nazwał je najbardziej ekscytującymi w Wielkiej Brytanii od stulecia.

Jest to pierwsze przedstawienie Iliady, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy w Wielkiej Brytanii.

– powiedział.

Pokój, w którym była położona mozaika (o wymiarach 7 na 11 metrów) był centralnym punktem dużego kompleksu willowego z końca III lub początku IV wieku naszej ery. Badania geofizyczne ujawniły, że ziemia skrywa jeszcze jakiś kompleks budynków, w okrągłe konstrukcje, które mogą być magazynami zboża lub łaźnią. Dalsze prace wykopaliskowe planowane są na przyszły rok.

Mozaika została uszkodzona przez prowadzone później kolejne przebudowy willi, oraz pożary – odkryto między tam między innymi zwęglone szczątki ludzkie. Dalsze badania kości i innych znalezisk dostarczą wiele informacji dotyczących historii i życia mieszkańców tego miejsca.

 

 


Źródło: niezależna.pl; Historii England Archive

#archeologia #mozaika rzymska #Iliada #Homera #Wielka Brytania

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo