Ten lek może odmienić leczenie cukrzycy typu I

Naukowcy zaproponowali lek, który jednocześnie pomaga kontrolować poziom insuliny i cofa stany zapalne uszkadzające trzustkę. Nowe podejście może też pomóc w leczeniu innych chorób.

Zdjęcie autorstwa Klaus Nielsen z Pexels

Na łamach „Nature Biomedical Engineering” badacze z Yale University opisali potencjalny lek, który ich może odmienić leczenie cukrzycy typu I. Działa podwójnie - zawiera insulinę i jednocześnie cofa niszczące trzustkę zaburzenia immunologiczne.

Co więcej przyjmuje się go doustnie, co umożliwia łatwe przestrzeganie planu terapii.

To, co najbardziej nas ekscytuje, to podwójne podejście. Lek pozwala uzyskać normalny metabolizm oraz w długiej perspektywie korygować problemy immunologiczne.
- mówi twórca wynalazku, prof. Tarek Fahmy.

Lek składa się z nanonośnika i ukrytej w nim insuliny. Jednak sam nośnik także wywołuje terapeutyczne efekty. 

To łączone podejście sprawia, że taki system umożliwia nową obiecującą terapię różnych chorób autoimmunologicznych.
- wyjaśnia badacz.

Jedną z głównych przeszkód na drodze do stworzenia doustnego leku przeciw cukrzycy był układ trawienny, który rozkładał insulinę.

Nanonośnik jednak ją chroni, transportuje do trzustki i dopiero na miejscu uwalnia.

Składa się przy tym z połączonych w łańcuchy cząsteczek kwasu ursodeoksycholowego (rodzaj kwasu żółciowego). Wolne cząsteczki tego kwasu stosowano już w terapii kamieni w woreczku żółciowym i w wątrobie. Połączenie jego cząsteczek w dłuższe polimery sprawiło, że lepiej wiąże się z docelowymi receptorami w trzustce.

W testach na myszach cząstki tego kwasu oprócz dostarczania insuliny hamowały uszkadzające narząd zapalenia i przywracały jego metabolizm.

Terapia leczy więc chorobę, a jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom insuliny.
- podkreśla prof. Fahmy.

Badacz założył już biotechnologiczną firmę, która ma zajmować się nowym systemem.

Potencjał dla leczenia cukrzycy i innych chorób jest ogromny. Jestem pełen nadziei, że to technologiczne osiągnięcie doprowadzi do szybkiego powstania odpowiednich rozwiązań obecnie trudnych problemów autoimmunologicznych, raka, alergii i infekcji.
- twierdzi.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo