Covid-19 dotyka coraz więcej dzieci

W olsztyńskim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym zwiększono liczbę łóżek covidowych z 25 do 35. Powodem takiego działania jest "niespotykana dotąd wśród dzieci liczba zakażeń wymagających leczenia szpitalnego".

Zdjęcie ilustracyjne
Pixabay.com, autor: fernandozhiminaicela

W piątek szpital dziecięcy w Olsztynie poinformował, że dynamicznie wzrasta wśród dzieci liczba zakażeń wymagających leczenia szpitalnego.

"Wszyscy pacjenci mają gorączkę oraz pilne wskazania do hospitalizacji. Większość z nich ma na tyle nasiloną duszność, że wymaga podawania tlenu"

– mówi cytowana w szpitalnym komunikacie lek. Anna Zdanowska-Ruskań, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Dodano w nim, że najmłodsze dotąd przyjęte dziecko z powodu zakażenia COVID-19 miało 2 tygodnie. W ocenie lekarzy podczas IV fali epidemii coraz więcej jest małych dzieci: niemowląt i kilkulatków.

Zwiększenie liczby łóżek covidowych

"Decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego zwiększyliśmy bazę łóżek covidowych z 25 do 35. Przeorganizowaliśmy pracę Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci, tworząc dwa poziomy covidowe i jeden poziom niecovidowy dla dzieci z innymi chorobami zakaźnymi" – poinformowała dyrektor szpitala dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. Dodała, że 29 łóżek jest już zajętych.

Jak podano, hospitalizowane dzieci powyżej 12 lat nie są zaszczepione, a rodzice najmłodszych pacjentów także są niezaszczepieni.

W działającej przy szpitalu Poradni Medycyny Rodzinnej także zaobserwowano większą liczbę dzieci z objawami COVID-19.

"Codziennie przyjmujemy po kilkanaścioro dzieci z takimi objawami zakażenia koronawirusem, jak: wysoka gorączka, uporczywy kaszel, biegunka i duże osłabienie"

– powiedział pediatra i lekarz medycyny rodzinnej Sławomir Ogórek.

Dodał, że w większości rodzice chorych dzieci nie są zaszczepieni.

Szczepienie dzieci 

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek zatwierdzenie szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. U najmłodszych dzieci dawka będzie niższa (10 mikrogramów) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 mikrogramów). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej zalecono podawanie w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo