Regularne ćwiczenie czyni mistrza

Podobnie jak zanikają nieużywane mięśnie, tak giną umiejętności, których się nie praktykuje. Umiejętność dobrego życia na pewno nie przyjdzie do nas sama – musimy się jej nauczyć. Mąż szlachetny zawsze ćwiczy duszę. Diogenes Laertios, Żywoty i poglądy sławnych filozofów.

Zdjęcie autorstwa Marcus Aurelius z Pexels

Sprawność i umiejętność raz zdobyte nie będą trwać wiecznie. Dobrze je nieustannie praktykować i szlifować. Trzeba to robić regularnie, codziennie, wytrwale i uczciwie.

Żołnierz odbywa ćwiczenia wojskowe podczas pokoju; nie mając przed sobą żadnego nieprzyjaciela, buduje umocnienia i wyczerpuje się pracą na razie niepotrzebną, by móc kiedyś podołać potrzebnej. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza.

Trzeba […] ćwiczyć się w rzeczach małych i od nich czyniąc początek – przechodzić stopniowo ku większym. Cierpisz na ból głowy? Nie biadaj: ojojoj! Cierpisz na ból ucha? Nie biadaj: ojojoj! I nie chcę bynajmniej przez to powiedzieć, że nie wolno ci biadać i kwękać – bylebyś tylko w duszy nie kwękał. A jeśli sługa zaraz na zawołanie nie przyniesie tobie bandaża, nie wrzeszcz na całe gardło, nie zadręczaj siebie i nie mów, że wszyscy cię nienawidzą. Epiktet, Diatryby.

Ćwiczmy budowanie właściwych relacji, praktykujmy uprzedzanie nieszczęścia, trenujmy traktowanie przeciwności jako wyzwań.

Niełatwą jest rzeczą, aby w kimś utwierdziło się zdrowe zapatrywanie, jeżeli dzień w dzień tego samego nie będzie on mówił i słuchał i jednocześnie stosował praktycznie w życiu. Epiktet, z fragmentów rozproszonych.

Nikomu się nie zdarzyło, by dostał mądrość przypadkiem. Pieniądze mogą przyjść do ciebie same, może ci się nastręczyć również jakiś zaszczyt, może będą cię darzyć łaską i szacunkiem. Lecz cnota sama ci się nie nawinie. Lekką pracą i małym wysiłkiem także jej nie zdobędziesz. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza.

Nie ma iluminacji dla wybranych, nie ma magicznej pigułki, po której wszystko jest dane od razu i za darmo. Sztuki życia możemy nauczyć się tylko i wyłącznie w jeden sposób: przez pracę i regularną praktykę.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Regularnie ćwiczenie czyni mistrza

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo