Prezydent Duda: to inwestycja o wadze strategicznej

- Budowa nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1,4 tys. MW w Elektrowni Dolna Odra to inwestycja o wadze strategicznej - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków PGE w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).

Twitter/Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Prezydent w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchę wskazał też, że "trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki".

Andrzej Duda zaznaczył, że "wspólnym mianownikiem" prowadzącym do rozwiązania problemów XXI w. jest "zrównoważony rozwój", a energetyka jest "obszarem szczególnie intensywnych wyzwań".

"Żyjemy w dobie wielkiej transformacji energetycznej. Musimy mieć świadomość, że znacząca pozycja Polski w ekonomicznych, ale i cywilizacyjnych przemianach przesądzi o niezawisłości i bezpieczeństwie naszego kraju, o konkurencyjności i sile naszej gospodarki oraz o przyszłości całej naszej wspólnoty narodowej"

– wskazał prezydent.

Jak dodał, "wybór gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej jest w pełni uzasadniony".

"Nowoczesne bloki gazowo-parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie"

– napisał Duda.

Dodał, że "znakomitym logistycznym atutem" jest też bliskość terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego przebiegu gazociągu Baltic Pipe.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje też 12-letną umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo