Zapadła decyzja w sprawie szczepienia dzieci przeciwko COVID. Co zalecają eksperci?

Europejska Agencja Leków ogłosiła dziś, że zaleca szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat szczepionką firmy Pfizer - Comirnaty. Mają one otrzymywać dwie zmniejszone dawki wakcyny w odstępie trzech tygodni.

pixabay.com/whitesession

EMA podała, że u dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych; obejmują m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze - informuje Agencja.

EMA prześle teraz swoje zalecenie do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję.

"EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę p/COVID—19 dla dzieci w wieku 5-11 l. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczającą hospitalizację i ciężki przebieg choroby"

– napisał na Twitterze szef URPL.

- Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej

 – dodał rzecznik MZ.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo