W BBN spotkał się sztab kryzysowy. Seria rozmów międzynarodowych w sprawie sytuacji na granicy

Podczas sztabu kryzysowego omówiono obecną sytuację na granicy. Prezydent Andrzej Duda w tej chwili udaje się do Brukseli, a premier Mateusz Morawiecki złoży dziś wizytę w Berlinie - powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Szrot.

fot. Krystian Maj/KPRM

Rano w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb.

Na konferencji po naradzie wiceszef MSZ mówił o ostatniej aktywności dyplomatycznej szefa rządu. Przypominał, że w środę Morawiecki odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także Lublanę, gdzie rozmawiał z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą. W poprzednich dniach premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

Z kolei w czwartek - przypominał Przydacz - premier złoży wizytę w Berlinie, gdzie zaplanowano jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. W piątek Morawiecki uda się do Londynu.

Wiceminister spraw zagranicznych wskazywał również, że po spotkaniu w BBN-ie prezydent udał się do Brukseli, gdzie będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Jak dodał prezydencki minister Paweł Szrot, w przyszłym tygodniu Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów V4.

Wczoraj szef BBN rozmawiał z doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa Jakiem Sullivanem, a w ubiegłym tygodniu odbyliśmy spotkanie z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Rozmowy ze stroną amerykańską będą kontynuowane

- dodał Paweł Szrot.

"To wszystko w kontekście nie tylko samych wydarzeń na granicy i agresywnej operacji hybrydowej, jakiej poddawane są granice UE ze strony wschodniej, ze strony Mińska przy przyzwoleniu Rosji, ale również w kontekście pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie"

- powiedział Przydacz, zwracając uwagę na obserwowane ruchy wojsk rosyjskich wokół Ukrainy.

"Widzimy, co się dzieje na rynku gazu. Idzie zima, mamy świadomość, że Rosja może wykorzystywać tę sytuację do rozgrywania swojej polityki"

- dodał.

Przydacz mówił także o wzmożonej aktywności dezinformacyjnej dotyczącej kryzysu migracyjnego. "To wszystko wymaga naszej pogłębionej analizy. Temu także dzisiaj służyło to spotkanie koordynacyjne w BBN-ie" - dodał.

Zdaniem wiceszefa MSZ sytuacja ta wymaga pobudzenia aktywności Zachodu, czy - na tym etapie - utrzymania solidarności i jedności, które udało się wypracować przez ostatnie tygodnie.

"Chodzi o to, żeby w kontekście tych zagrożeń świat zachodni wspólnie z regionem Europy Środkowej i Wschodniej wysyłał odpowiednie sygnały i do Mińska, i do Moskwy, aby do jakichkolwiek dalszych działań eskalacyjnych nie dochodziło. Tę misję będziemy kontynuować przez najbliższe dni"

- podkreślił Przydacz.

Biuro Polityki Międzynarodowej poinformowało z kolei, że prezydent jest już w drodze do Brukseli, gdzie spotka się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że "sytuacja na naszej wschodniej granicy zmienia się dynamicznie, dlatego stale ją monitorujemy i koordynujemy działania wszystkich polskich służb".

Służą temu m.in. spotkania rządu z prezydentem Andrzejem Dudą w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Kolejny briefing właśnie trwa. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków!

- dodał premier.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo