Rząd szykuje obniżkę podatków. Morawiecki przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Obszar działań obejmie trzy zasadnicze sektory: cen paliw, cen energii i cen żywności.

Twitter.com/Kancelaria Premiera

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin przedstawili najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej.

- Dziś proponujemy duży program obniżki podatków - zapowiedział Morawiecki. Przypomniał, że zadziałała poprzednia tarcza - antykryzysowa.

- Mieliśmy dylemat, czy bezrobocie ma urosnąć do dużych rozmiarów, czy chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i włączyć pakiet ponad 200 mld złotych, który pomógł ochronić miejsca pracy w tysiącach firm. Tamten nasz pakiet bardzo pomógł - przypomniał.

Co jest powodem inflacji?

Morawiecki wskazał, że inflacja, jako efekt pandemii, jest wspomagana przez kilka niezależnych od rządu okoliczności

- Pierwsza to manipulacje Gazpromu i Rosji dot. ceny gazu. (...) to przekłada się na ceny nawozów, a to - na ceny żywności. Rosja i Gazprom odpowiada za wzrost inflacji w Europie, ale nie tylko. Rekordowe poziomy wczoraj osiągnęła też cena ETS, czyli koszty uprawnień do emisji CO2. To efekt polityki Unii Europejskiej 

- mówił szef rządu. Zaznaczył, że takie koszty ETS jak dzisiaj, przewidywane były na rok 2040.

Premier przypomniał, ze inflacja jest w wielu krajach najwyższa od kilkudziesięciu lat.

- Aby złagodzić ten wzrost inflacji, robimy to, co w naszej mocy, by ludziom łatwiej było przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może kwartałów - mówił.

Obniżka cen paliw i energii. Dodatek osłonowy

Obszar działań obejmie trzy zasadnicze sektory: cen paliw, cen energii i cen żywności.

- Wprowadzamy obniżkę cen paliw, od 20 grudnia na 5 miesięcy wprowadzamy obniżkę. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnej wysokości, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej oraz opłaty emisyjnej. Te działania razem po stronie państwa doprowadza do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach nawet do 28-30 groszy

- powiedział Morawiecki.

- Od stycznia, na 3 zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę VAT na gaz ziemny z 23 na 8 proc. To ukłon w stronę tych, którzy potrzebują wsparcia

- dodał.

- Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną - zaznaczył premier. Rząd obniży również VAT na energię z 23 na 5 proc.

To pakiet ok. 10 mld złotych, złożony głównie z obniżek podatków.

Wprowadzony zostanie również dodatek osłonowy.

Ma on zrekompensować VAT ze energię i żywność do poziomu 0 proc., na którego obniżkę nie zgodziła się wcześniej Unia Europejska.

Z dopłaty może skorzystać ponad 5 mln gospodarstw domowych. 

Oszczędności w administracji publicznej

- Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli; pokazujemy sprawcze państwo, państwo w działaniu. Dlatego przez okres trwania tej podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – doprowadzimy do zaoszczędzenia środków przez administrację publiczną

– powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

Z zapowiedzi premiera wynika, że w 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowych.

Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł.


W środę Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych wskazał, że celem tarczy jest "pomoc najbiedniejszym w społeczeństwie i amortyzacja skutków inflacji".

Jak podał w połowie listopada Główny Urząd Statystyczny, Inflacja w październiku wyniosła rdr 6,8 proc. We wrześniu: 5,9 proc. Ceny produkcji przemysłowej w październiku rdr wzrosły o 11,8 proc.

Kościński podczas posiedzenia komisji powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

- Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – dodał Tadeusz Kościński.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo