Penderecki's Garden podcast - o życiu Pendereckiego przez jego muzykę

Penderecki's Garden to podcast 10-odcinkowy cykl audycji przygotowany przez brytyjskich dziennikarzy – Jacka Peppera i Charlotte Gardner nagrany przez Instytut Adama Mickiewicza.

Krzysztof Penderecki, / twitter.com/@ZlotPrawych

Cykl Penderecki's Garden, jak podaje IAM, ukazuje wpływ twórczości Krzysztofa Pendereckiego na świat współczesnej kultury, nie tylko muzyki klasycznej.

"Każdy podcast koncentruje się na wybranym utworze Pendereckiego – przedstawia konkretne dzieło oraz historię jego powstania. Poznajemy lepiej biografię kompozytora oraz fakty z dziejów Polski i świata, związane z powstaniem utworu"

- podano.

Dziennikarze opowiadają o historii takich utworów jak "Aulodia" i "Ekecheiria", które Penderecki napisał na zamówienie organizatorów igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. Szef komitetu olimpijskiego RFN, Willy Daum wybrał "Ekecheirię", którą wykonano podczas otwarcia olimpiady. Penderecki wykorzystał w tym utworze fragmenty Ody Olimpijskiej Pindara z Teb.

W innym odcinku, przedstawiając proces tworzenia "Polskiego Requiem", twórcy podcastu pokazują, jak losy Polski wpływały na kompozytora. Swoje dzieciństwo podczas II wojny światowej muzycznie opisał Penderecki w swoim III kwartecie "Kartki z niezapisanego pamiętnika".

Podcastu można słuchać m.in. na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast i na stronie https://pendereckisgardenpodcasts.libsyn.com/

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która dziś nosi jego imię. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dla młodych artystów. Kompozytor był laureatem licznych nagród w wielu krajach. 30 razy został uhonorowany tytułami doktora honoris causa. Był też Kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem miasta Krakowa. Zmarł 29 marca 2020 r. w Krakowie.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo