Dürer za 30 dolarów na wyprzedaży garażowej

W Agnews Gallery w Londynie pokazywany jest nieznany rysunek Albrechta Dürera, który został on kupiony w USA pięć lat temu za jedyne 30 dolarów w ramach wyprzedaży garażowej. Prawdopodobnie osiągnie on na aukcji cenę ok. 50 milionów dolarów.

Fot. Agnews London

„Madonna z dzieckiem i z kwiatkiem” znajdowała się w kolekcji architekta Jean-Paula Carlhiana, który mieszkał w Concord, na obrzeżach Bostonu. Architekt zmarł w 2012 roku, a jego żona Elżbieta trzy lata później, dom odziedziczyły córki. Kiedy zdecydowały się go sprzedać, najpierw zaczęły od wyprzedaży garażowej rzeczy, w które były wyposażone wnętrza. I tak w 2016 roku wśród wielu przedmiotów wystawionych na podjeździe przed budynkiem znalazł się rysunek w starej ramie z monogramem AD. Panie Carlhian nie wierzyły, że jest on autentyczny, w rodzinie mówiło się, że to dwudziestowieczna kopia. Kiedy znalazł się chętny kupiec, jedna z sióstr nawet zażartowała: „Och, więc chcesz Dürera?”. Nabywcą okazał się drobny handlarz, którzy skupował przedmioty na wyprzedażach garażowych, a następnie je odsprzedawał z drobnym zyskiem. Rysunek wrzucił w pudło i czasem pokazywał zaprzyjaźnionym księgarzom i antykwariuszom, że ma coś takiego. Jeden z nich opowiedział o tym Cliffordowi Schorerowi z Agnews Gallery, śmiejąc się, że zna kogoś kto ma Dürera z garażu. „To był niesamowity moment, kiedy zobaczyłem Dürera” – powiedział Schorer, dodając iż pomyślał wtedy, że to albo największe fałszerstwo, albo największe arcydzieło jakie widział w swej karierze. Rysunek trafił do laboratorium. Bardzo szybko konserwator papieru Jane McAusland odkryła, że ​​został wykonany na papierze ze znakiem wodnym z trójzębem, który był używany przez Dürera w ponad 200 zachowanych pracach. Potwierdziła też, że monogram „AD” został zrobiony tym samym atramentem, co rysunek. Christof Metzger, kurator w wiedeńskim Muzeum Albertina i organizator wystawy Dürer 2019-20, zbadał rysunek i uznał go za autentyczny. Studiowała go również Giulia Bartrum, była kuratorka działu grafiki i rysunków British Museum oraz specjalistka od Dürera. Uważają oboje, że jest to wstępne studium wspaniałej akwareli „Madonna ze zwierzętami”, która jest w zbiorach Albertiny.

Rysunek zostanie wystawiony na aukcji w Nowym Jorku, w Colnaghi, 20-30 stycznia 2022 roku. Uważa się, że być może zechce go kupić Muzeum J. Paula Getty'ego w Los Angeles (które w Christies 11 listopada zapłaciło 53 miliony dolarów za „Młody mężczyzna przy jego oknie” Gustave'a Caillebotte'a). Dürer pasowałby również do kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, ale zbieranie funduszy byłoby dla tej placówki ogromnym wyzwaniem. Muzea europejskie raczej nie będą w stanie zapłacić podobnej kwoty. Ale najprawdopodobniej Dürer trafi do niezwykle bogatego kolekcjonera, być może zniknie na zawsze w świecie arabskim, którego przedstawiciele od kilkunastu lat wykupują najwspanialsze dzieła europejskich twórców.

A co się stało z szczęśliwym nabywcą, który zapłacił za grafikę 30 dolarów? Podobno to skromny człowiek, który nie chce rozgłosu, ale jego życie jest teraz znacznie łatwiejsze. Otrzymał już zaliczkę w wysokości 100 tysięcy dolarów, a po zakończeniu sprzedaży Agnews otrzyma resztę wylicytowanej kwoty.

 

 

Źródło: niezależna.pl; artnewspaper.com

#Albrecht Dürer #rysunek #Madonna z dzieckiem i kwiatkiem #aukcja

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo