​Władza za wszelką cenę. Demaskujemy Donalda Tuska. ZOBACZ WIDEO!

  

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem sytuacji, w której władzę się bierze z rąk ludzi, to znaczy wtedy, gdy się wygrywa wybory - powiedział tydzień temu premier Donald Tusk pytany o wcześniejsze wybory. Zapomniał, jak sam się zachował 21 lat temu, przy obaleniu rządu Jana Olszewskiego?
 
Na pytanie dziennikarza, czy w związku z drastycznym spadkiem poparcia społecznego dla rządu, premiera i partii rządzącej, jest zwolennikiem wcześniejszych wyborów, Donald Tusk był wyraźnie rozbawiony. W odpowiedzi podkreślał, że dla niego zmiana władzy realizuje się tylko w wyborach, bo „władzę się bierze z rąk ludzi”. Szef rządu nie krył oburzenia przeciwko „niektórym politykom”.
 
- Niektórzy politycy uważają, że władza wpada w ręce tym, którzy coś tam pokombinują w gabinetach, coś tam ustalą. Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem sytuacji, w której władzę się bierze z rąk ludzi, to znaczy wtedy, gdy się wygrywa wybory. Jedynym źródłem władzy w demokracji są wybory - stwierdził.
 
Piękne słowa, prawda?
 
Zobacz, co ten sam polityk mówił 21 lat temu, „kombinując w gabinecie” (kliknij w poniższe zdjęcie, żeby obejrzeć nagranie)
 

 
Cofnijmy się na chwilę do nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Prezydent Lech Wałęsa w popłochu przed lustracją zwołuje specjalne posiedzenie w swoim gabinecie. Spotkanie zarejestrowały obecne wtedy na takich naradach kamery. Plan Wałęsy był prosty. Obalenie rządu premiera Jana Olszewskiego. „Natychmiast! Dzisiaj!” - denerwował się Wałęsa. Naprędce skonstruowana koalicja sejmowa zaproponowała na stanowisko premiera młodego, figuranta - Waldemara Pawlaka. - Trzeba zablokować tych ludzi, jutro nie mogę ich wpuścić do biura! - nie krył emocji Lech Wałęsa. Jak wyglądała rozmowa zgromadzonych tam polityków?
 
Leszek Moczulski: Właściwie tak tuśmy doszli do wniosku, że można nawet w tej chwili powołać nowego premiera na tak zwane porozumienie dżentelmeńskie, żeby na tydzień był premierem. W ciągu tygodnia uformujemy koalicję.
 
Lech Wałęsa: Wy nie wiecie, jak daleko oni zaszli, dlatego trzeba ich błyskawicznie. Natychmiast, dzisiaj!
 
Waldemar Pawlak: Tylko, że to jest trochę gangsterski chwyt...
 
Wałęsa: Słuchajcie, bo jak [Pawlak] nie przejdzie, to jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Toż możemy się porozumieć, że później będziemy robić różne układanki jeszcze. Ale natychmiast trzeba zablokować tych ludzi, żeby nie przyszli do biura.
 
Co na to obecny na spotkaniu w gabinecie, Donald Tusk? „Jeśli SLD nie skrewi, to [odwołanie rządu] przejdzie” - zauważył nieśmiało.
 
Wałęsa kontynuował: Dzisiaj, natychmiast, dzisiaj. Ja jutro nie mogę ich wpuścić do biura!
 
Tusk: Jak SLD nie skrewi, to przejdzie. A jak nie przejdzie...
 
Moczulski: To wtedy przecież pan Waldek nie będzie się upierał, prawda?
 
Tusk: Panowie, policzmy głosy - KPN, SLD, mała koalicja.
 
Moczulski: Jeśli lewica wstrzyma się od głosowania, to nam wystarczy.
 
Tusk: Według mojej wiedzy i wszystkich chyba tu obecnych SLD nie wstrzyma się, tylko będzie głosować za odwołaniem.
 
Moczulski: Za odwołaniem tak, ale czy będzie głosował za Pawlakiem w ogóle?
 
Tusk: Waldek, twierdziłeś, że tak. Dla SLD jest lepszy kandydat do poparcia.
 
Wałęsa: Dzisiaj wysondowałem wszystkie możliwości, dziś nie przeciągniemy inaczej.
 
Moczulski: Podejmujemy męską decyzję: Pawlak i koniec.
 
Obecni na sali: Zgoda, zgoda, zgoda.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Matematyka obowiązkowa na maturze

/ Geralt

  

Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do wniosków Najwyższej Izby Kontroli.

NIK zwróciła się Ministerstwa Edukacji Narodowej o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki, jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów. Zawieszenie, jak mówił we wtorek prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski, miałoby trwać do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach. NIK po skontrolowaniu nauczania matematyki w szkołach oceniła, że pozostawia ono wiele do życzenia.

W opinii resortu, postulowane przez NIK "zawieszenie" obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego.

W informacji resortu edukacji podniesiono, że nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

"Wyłączenie, choćby czasowe, egzaminu z matematyki z części obowiązkowej egzaminu maturalnego zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych"

– podkreśla MEN. Resort podnosi, że o obecny kształt tego narzędzia, z obowiązkowym egzaminem z matematyki, polskie środowisko akademickie, zarówno przedstawiciele nauk ścisłych, jak i humanistycznych, zabiegało przez wiele lat.

W komunikacie MEN podkreślono, że matematyka uczy logicznego myślenia i je porządkuje, co ułatwia rozwiazywanie problemów, a przede wszystkim – rozwija wyobraźnię. Umiejętności kształcone głównie w ramach zajęć z matematyki są niezbędne do rozwiązywania problemów w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych takich jak: medycyna, inżynieria, biznes i ekonomia czy informatyka.

MEN akcentuje, że obiektywne i renomowane porównania międzynarodowe pokazują, że kształcenie matematyczne w polskich szkołach jest na dobrym poziomie.

"Nie istnieją żadne obiektywne, naukowo zweryfikowane przesłanki do natychmiastowego wprowadzania programów naprawczych w zakresie nauczania matematyki. Trudno dostrzec, jak obowiązkowa matura z matematyki mogłaby, choćby w najmniejszym stopniu, przeszkadzać w doskonaleniu procesu nauczania matematyki. Warto zauważyć, że nawet ekspert opracowujący na zamówienie NIK opinię o nauczaniu matematyki w Polsce, stoi na stanowisku, że obowiązkowa matura z matematyki powinna zostać zachowana"

– głosi stanowisko resortu.

Resort podnosi, że już w podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego (klasy I-III szkoły podstawowej) w treściach nauczania edukacji matematycznej zawarto zapisy dotyczące osiągnięć w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji. Służyć ma temu wykorzystywanie przez ucznia warcabów, szachów i innych gier planszowych lub logicznych do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd., jak również tworzenia własnych strategii i zasad organizacyjnych. "Tak jak dotychczas, podstawa programowa zakłada wprowadzenie do matematyki już w wychowaniu przedszkolnym, a następnie przyjazne i łagodne przechodzenie uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej do zagadnień matematycznych. Klasa IV jest wyraźnie zaznaczonym rokiem przeznaczonym na propedeutykę nauczania przedmiotowego" - informuje MEN.

Resort przypomina, że realizacja podstaw programowych jest pod stałym nadzorem. Za jakość procesu dydaktycznego prowadzonego w szkole odpowiada dyrektor szkoły, który weryfikuje również wszystkie programy nauczania realizowane w szkole przez nauczycieli. W nowych podstawach programowych dobitnie zaznaczono korelację przedmiotową, która zapewnia spójność i efektywność nauczania oraz motywuje nauczycieli do stosowania metody projektu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty z matematyki oraz egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzia służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl