Od grudnia możliwy powrót obostrzeń. Rada Medyczna przedstawiła rekomendacje

Dziś minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wykluczył wprowadzenia obostrzeń, jeśli sytuacja epidemiczna wciąż będzie się pogarszała. Rada Medyczna zaleciła, by do niezbędnego minimum ograniczyć imprezy masowe, działalność handlową i artystyczną, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

pexels.com/Anna Shvets

Dziś odnotowano rekordową w IV fali liczbę nowych zakażeń koronawirusem - ponad 28 tysięcy. 460 kolejnych osób zmarło w związku z COVID-19. Sytuacja epidemiczna w kraju jest poważna, jednak jak przekonuje minister zdrowia, "jesteśmy w momencie przesilenia trendu, czyli dochodzimy do apogeum".

- Scenariusz, który widzimy przed sobą to jest z większym prawdopodobieństwem spadek, ale jesteśmy też przygotowani na kontynuację tych wzrostów. Jeżeli kontynuacja będzie następowała, na pewno będziemy na początku grudnia podejmowali decyzje o wprowadzeniu restrykcji, tak żeby ta infrastruktura szpitalna, którą mozolnie i od wielu miesięcy przygotowujemy właśnie na takie zdarzenia, sytuacje, była wystarczająca i nie była przeciążona

- mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Rada Medyczna przy premierze zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada rekomenduje jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione. Rada zaleca też przestrzeganie zasad sanitarnych – dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami.

Eksperci Rady zalecili ponadto egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących.

Minister Niedzielski zapowiedział jednocześnie zwiększenie bazy łóżek COVID-owych. Do końca listopada zostanie ona powiększona do 26 tysięcy, a do 20 grudnia - do 31,5 tysiąca. Obecnie działają także 22 szpitale tymczasowe

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo