Izrael przywróci charge d'affaires w Polsce?

Izraelskie MSZ zdecydowało o powrocie charge d'affaires Izraela do Polski - informuje w środę portal ynet.co.il. Stronie izraelska doceniła m.in. gest, gdy polskie władze wydały "bardzo surowe potępienie" wystąpienia antysemickiego 11 listopada w Kaliszu - informuje portal.

pixabay.com/PublicDomainPictures

Powrót tymczasowej szefowej izraelskiej ambasady Tal Ben-Ari Jaalon "jest kontynuacją niedawnego ocieplenia stosunków między oboma krajami", ocenił portal Ynet.

"Polacy sygnalizują nam, że chcą zakończyć konflikt. Podjęli szereg pozytywnych kroków i teraz zdecydowanie musimy przyjrzeć się temu, jak zakończyć ten kryzys. Polska jest bardzo ważnym krajem. Również Amerykanie są w to zaangażowani, bo z ich punktu widzenia zarówno Izrael, jak i Polska są strategicznymi partnerami Stanów Zjednoczonych"

- przytacza słowa dyplomaty Ynet.

Do takich oznak zdaniem autora artykułu należy m.in. decyzja polskiego rządu o dołączeniu do bojkotu wrześniowej konferencji antyizraelskiej w ONZ zwanej Durbanem i przyjęcie definicji antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), ogłoszone na październikowej konferencji w Malmo. Ostatni sygnał nadszedł w ubiegłym tygodniu, kiedy polskie władze wydały "bardzo surowe potępienie" wystąpienia antysemickiego 11 listopada w Kaliszu.

Ynet to jeden z najpopularniejszych portali informacyjnych w Izraelu, związany z dziennikiem „Jediot Acharonot”.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo