Francja: Macron chce reformy sądownictwa. Sędziowie krytykują

Plany reforma sądownictwa zapowiadane przez administrację prezydenta Emmanuela Macrona zostały skrytykowane przez trzy tysiące sędziów, czyli około 30% przedstawicieli tej profesji - informuje dziennik "Le Mond".

Emmanuel Macron
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Apel sędziów opublikowany w dzienniku krytykuje „logikę racjonalizacji, która odczłowiecza i czyni sędziów statystycznymi wykonawcami”. Autorzy apelu skarżą się również na „trudne warunki pracy” i „nakazy, aby wydawać wyroki jak najszybciej, co ma podnosić statystyki”.

„Rośnie liczba zwolnień lekarskich, zarówno wśród nowych sędziów, jak i wśród tych bardziej doświadczonych. Istnieje znacząca rozbieżność między naszym pragnieniem zapewnienia wysokiej jakości wymiaru sprawiedliwości a rzeczywistością naszego codziennego życia, co sprawia, że nasz zawód traci sens i powoduje wielkie cierpienie” - skarżą się sędziowie.

„Musimy przewodniczyć rozprawom od 9 do 15 bez przerwy" – ubolewają sędziowie, wskazując, że mają kilkanaście minut czasu na rozpatrywanie spraw rozwodowych.

„Powolność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości nikogo nie satysfakcjonuje” – stwierdził w październiku prezydent Macron.

Prezydent Francji rozpoczął także konsultacje społeczne mające na celu przygotowanie założeń reformy wymiaru sprawiedliwości przed wyborami prezydenckimi w 2022 r.

Tzw. Stany Generalne Sprawiedliwości, tj. grupa ekspertów składających się z sędziów, ekspertów, urzędników i reprezentantów parlamentu ma opracować w ciągu kilku miesięcy propozycje zmian we francuskim systemie sprawiedliwości.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo