Dawka przypominająca szczepionki. Stanowisko ekspertów

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 powinny przyjąć wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności osoby w wieku powyżej 40 lat - poinformowała szefowa instytucji Andrea Ammon.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/alirazagurmani9272/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Dawki przypominające powinny zostać podane co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu - powiedziała Ammon.

"Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej" - przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.

Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

Oczekuje się, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych - pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników.

Środowe zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji - zauważa agencja Reutera.

We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo