Z OSTATNIEJ CHWILI

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji • • •

Pierwsze bojowe użycie Javelinów przez wojsko ukraińskie. USA rozważają dozbrojenie Kijowa

Stojący na czele głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy gen. dyw. Kyryło Budanow w wywiadzie udzielonym dla amerykańskiego portalu Military Times poinformował o pierwszym bojowym użyciu przez wojska ukraińskie przeciwpancernych pocisków kierowanych typu fire and forget FGM-148 Javelin przeciw pro-rosyjskim separatystom w Donbasie. Tymczasem Biały Dom rozważa wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych oraz pakietu uzbrojenia, na który składałyby się pociski przeciwpancerne, w tym Javeliny, moździerze, śmigłowce Mi-17 oraz przenośne pociski przeciwlotnicze Stinger - informuje amerykańska telewizja CNN.

Ministerstwo obrony Ukrainy

Podczas wywiadu dla branżowego portalu Military Times generał dywizji Kyryło Budanowem poruszono kwestię dyslokacji ponad 92 tys. żołnierzy rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. Zwiększenie obecności wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej może być związane z przygotowaniem ataku na Ukrainę, który mógłby mieć miejsce pod koniec stycznia lub na początku lutego.  Zdaniem Budanowa rosyjska ofensywa rozpoczęłaby się od nalotów z powietrza oraz ostrzału artyleryjskiego po czym doszłoby do ataków desantowych w Odessie i Mariupolu oraz mniejszych wtargnięć wojska rosyjskiego przez sąsiednią Białoruś.

Budanow powiedział, że oceny wywiadu USA i Ukrainy dotyczące terminu rosyjskiego ataku są bardzo podobne.

„Nasze oceny są prawie takie same jak naszych amerykańskich kolegów” – powiedział  szef głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.

Zdaniem szefa zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy, Stany Zjednoczone pomogły powstrzymać rosyjską inwazję poprzez dodatkową pomoc wojskową i zwiększoną presję dyplomatyczną i gospodarczą, w tym nałożenie kolejnych sankcji na Rosję oraz przejęcie i blokowanie rosyjskich kont bankowych.

Wśród sprzętu wojskowego, który Stany Zjednoczone do tej pory zdecydowały się przekazać Ukrainie znalazły się m.in. łodzie patrolowe Mark VI, radary przeciwartyleryjskie AN/TPQ-53 oraz przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.  Podczas rozmowy generał dywizji stwierdził, że wojska ukraińskie w Donbasie z powodzeniem korzystały nie tylko z radarów, które umożliwiły określenie położenia stanowisk artyleryjskich i moździerzowych przeciwnika ale również sięgnięto po Javeliny. 

Sprzęt ten wraz z z produkowanymi w Turcji dronami Bayraktar TB2., które są używane przeciwko pro-rosyjskim rebeliantom, mają znaczną psychologiczną wartość odstraszającą, powiedział Budanow, co skłania Rosjan do dwukrotnego zastanowienia się nad atakiem - zauważył ukraiński wojskowy.

FGM-148 Javelin jest bronią typu odpal i zapomnij (F&F), zdolną do niszczenia opancerzonych celów na odległość do 2,5 km. Zestaw składa się z jednostki dowodzenia i odpalania (CLU) ważącej 6,4 kg i pocisku kumulacyjnego wraz z wyrzutnią tubową ATK. Javelin ma dwa tryby ataku. Wobec obiektów opancerzonych takich jak czołgi pocisk wzbija się w powietrze, po czym pikując w dół uderza w najmniej chronioną część pojazdu, którą jest wieżyczka. Natomiast drugi tryb, w którym rakieta zmierza bezpośrednio do celu po linii prostej, służy do niszczenia nieopancerzonych celów.

Kijów zabiega obecnie o dostawy systemów rakietowych oraz systemów wykrywających drony jak i zestawy walki elektronicznej. Na liście życzeń Ukrainy znalazły się ponadto systemy obrony powietrznej takie jak Patriot oraz, te które są w stanie eliminować ostrzał artyleryjski oraz moździerzowy. Jak informuje CNN administracja w Białym Domu zastanawia się nad wysłaniem doradców wojskowych oraz dodatkowego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Na ten pakiet składałyby się dostawy systemów przeciwpancernych ale również moździerze oraz śmigłowce Mi-17, a także przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger.
 

 

 Źródło: CNN, Military Times, niezalezna.pl

#wojna w Donbasie #Kreml ##Ukraina #pomoc wojskowa #javelin #drony #Mariupol #Biały Dom ##USA

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo