UE solidarna z Polską. Zasługa rządu? Zdaniem Grodzkiego - "efekt ofensywy Tuska"

- Wydaje się, że to jest raczej efekt wcześniejszej ofensywy między innymi przewodniczącego Tuska - kwituje marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pytany o wyrazy solidarności wobec Polski, wyrażone przez szefową Komisji Europejskiej. O ostatnich zabiegach dyplomatycznych polskiego rządu mówi zaś: "lepiej późno niż wcale".

Fot.Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

- Wpis szefowej Komisji Europejskiej to wynik dyplomatycznej ofensywy premiera Morawieckiego? - zwróciła się z pytaniem do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego Anita Werner w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Mowa o wpisie, jaki dziś ukazał się na twitterowym profilu Ursuli von der Leyen. W nim czytamy, że „Białoruś przeprowadza hybrydowy atak na UE”, oraz że „UE solidarnie staje po stronie Litwy, Polski i Łotwy”.

- Wydaje się, że to jest raczej efekt wcześniejszej ofensywy między innymi przewodniczącego Tuska

- wypalił Grodzki.

Dalej przypominał, że w Senacie goszczono „wysokiego reprezentanta Departamentu Stanu, rozmawiano z przewodniczącym Reyndersem, telefonicznie rozmawiano też z kilkoma politykami”.

- Sprawa została już w dużej mierze, dzięki zaangażowaniu Unii Europejskiej i przywódców państw europejskich i przewodniczącej von der Leyen, załatwiona

- mówił dalej, kompletnie pomijając rolę państw bezpośrednio dotkniętych działaniami Łukaszenki czy polskich funkcjonariuszy, broniących szczelności granic.

Na koniec wypowiedzi przyznał, że „dobrze, że premier odbywa taki tour po krajach bałtyckich oraz innych stolicach”, ale wyraził opinię, że „gdyby od początku przyjąć taką taktykę, już dawno sytuacja wyglądałaby lepiej”.

- Lepiej późno niż wcale

- zakończył.Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Zagrzebiu, gdzie spotkał się z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem. Wcześniej szef polskiego rządu w Budapeszcie spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

 W niedzielę szef rządu odwiedził aż trzy stolice krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

W środę zaś premier spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Tego dnia szef rządu będzie również rozmawiał z premierem Słowenii Janezem Janszą; tematem rozmów będzie m.in. sytuacja geopolityczna” - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Źródło: TVN24, niezalezna.pl

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo