Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent Biden: Putin nas nie zastraszy; będziemy wspierać Ukrainę i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO • • • Prezydent Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu; nie wierzcie w to, co mówi Putin • • •

Czy Neptun z Gdańska ma twarz Marka Aureliusza

Na początku XVII wieku Bartłomiej Schachmann, burmistrz Gdańska, wybrał się w swoją wielką podróż do Włoch. Tam zachłysnął się włoską sztuką, niesamowitymi fontannami Rzymu i pięknymi rzeźbami, pozostałościami po imperium. Nic dziwnego, że zamarzył sobie, by kawałek Italii zbudować też w swym rodzinnym mieście. Wybór tematu był oczywisty – Neptun, pan oceanów. Rajcy miejscy ustalili też, że bóg morza ma być zwrócony przodem ku kamienicom, które były siedzibą królów polskich w czasie ich pobytu w Gdańsku oraz ma mieć pochyloną przed nimi głowę.

Burmistrz wezwał na pomoc mistrza sztuki kamieniarskiej Abrahama van den Blocke, który zbudował fontannę, ale z figurą już sobie nie poradził. Woskowe modele, które wychodziły spod jego ręki nie zadowalały ani Bartłomieja, ani rajców. 

Bartłomiej Schachmann

Zaproszono więc do prac Petera Husena, Flamanda biegłego w rzeźbie i tak powstał majestatyczny Neptun, który właśnie ma zamiar rzucić trójzębem. Podobno Husen, znając zamiłowanie burmistrza do sztuki rzymskiej, umiejętnie połączył trzy rzeźby: twarzy Neptunowi miał udzielić cesarz Marek Aureliusz ze słynnego pomnika konnego na Kapitolu, tors belwederski z Watykanu posłużył za środkową część rzeźby, a tzw. Grupa Laookona „dała” nogi i konia morskiego. Odlew z mosiądzu wykonał ludwisarz Gerd Benninga, jednak pomysłodawca fontanny nie doczekał zakończenia prac i nigdy nie zobaczył Neptuna stojącego nad Długim Targiem. Bartłomiej Schachmann zmarł w 1614 roku. Niemal 20 lat później rzeźba została umieszczona przed dworem Artusa. Uroczysta inauguracja fontanny 26 marca 1634 roku upamiętniła „triumf i święto zwycięstwa króla Władysława IV” czyli odbicie z rąk rosyjskich Smoleńska. Zbyt złota figura nie spodobała się rajcom więc zażądali pomalowania ją na zielono, ale trójząb został błyszczący, kamień był czarny, a ogrodzenie czerwone. Co najważniejsze, aby uniknąć powszechnego zgorszenia nakazano przysłonić przyrodzenie boga oceanów płetwą leżącego u jego nóg konia morskiego.

 

 Źródło: niezależna.pl

#Gdańsk #rajcy miejscy #Italia #rzeźby rzymskie #posąg Neptuna #Marek Aureliusz #fontanna Neptuna

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo