W Kielcach powstał... kiosk profilaktyczny

W sali obsługi klienta wojewódzkiego NFZ w Kielcach rozpoczął działalność tzw. kiosk profilaktyczny. W punkcie można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, m.in. ciśnienie tętnicze krwi, wzrost czy masę ciała i skorzystać z usług profesjonalnych doradców.

http://www.nfz-kielce.pl/

"To kolejna nasza oferta mająca na celu ułatwić zadbanie o swoje zdrowie. Niestety, na co dzień nie pamiętamy o profilaktyce, o systematycznym kontrolowaniu naszego zdrowia. Chcemy to zmienić i chcemy, by powszechna stała się świadomość, że tak wiele w kwestii zdrowia zależy od nas samych"

– powiedziała dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach Małgorzata Kiebzak.

W nowo otwartym punkcie można na miejscu bezpłatnie wykonać najważniejsze pomiary medyczne (ciśnienie tętnicze krwi, wzrost, masa ciała, indeks masy ciała, czyli BMI, i skład ciała), które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

"Na początku miałam obawy, ale wszystko okazało się proste, intuicyjne. To tylko kilka minut, a już wiem z otrzymanego wydruku, że w jednym z pomiarów nie mieszczę się w normie"

– powiedziała pani Stanisława, która skorzystała już z badań.

W kiosku profilaktycznym można skorzystać także z usług profilaktycznych doradców, którzy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

"Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym. Z kiosku mogą korzystać osoby niepełnosprawne, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pomiarów możemy dokonać sami, ale zawsze pomocą służą nasi doradcy do spraw promocji i profilaktyki zdrowia. Z konsultantami można też porozmawiać na temat samej profilaktyki, programów zdrowotnych, aktywności fizycznej czy diety"

– podkreśliła rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek.

Pomysł utworzenia stanowiska i instalacji kiosku profilaktycznego popiera wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej Sebastian Kędzierski.

"Superpomysł. Jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wiem, że pacjenci często zgłaszają się do przychodni za późno. Dlatego popieram każde działanie profilaktyczne i namawiam do korzystania z takich okazji"

– zachęcał Kędzierski.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia i z pomiarów w kiosku profilaktycznym, należy zapisać się przez stronę internetową oddziału NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta, dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800-190-590.

Kiosk profilaktyczny czynny jest w godzinach pracy sali obsługi klientów (8:30-15:30 od poniedziałku do piątku) w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Jana Pawła II 9 w Kielcach. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo