Polska szczepionka na koronawirusa jeszcze w tym roku! Kiedy przyjmować kolejne dawki?

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak ujawnił, że jeszcze w tym roku powinna zostać zatwierdzona produkowana w Polsce szczepionka na koronawirusa. Jak podkreślił, polska szczepionka jest dedykowana dla osób, które mają pewne obawy w związku ze szczepionkami typu mRNA.

Zdjęcie autorstwa FRANK MERIÑO z Pexels

Na początku października polska firma biotechnologiczna Mabion przekazała, że zawarła wartą ok. 1,46 mld zł umowę z Novavaxem na produkcję szczepionki przeciw Covid-19. Seryjna produkcja szczepionki w Polsce ma się rozpocząć w grudniu 2021 r. Umowę wsparł finansowo Polski Fundusz Rozwoju.

Europejska Agencja Leków przyjęła już finalny wniosek koncernu Novavax, dotyczący szczepionki wytwarzanej przez polską firmę Mabion. To bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna. Podjednostkowa, czyli z tych starszych typów szczepionek. Bardzo skuteczna, powyżej 90% skuteczności. Posiada substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną. Spodziewamy się, że w połowie grudnia będzie zatwierdzenie tej szczepionki. Jest zakupiona przez Polskę, zakontraktowana. Na razie będzie przeznaczona do szczepienia podstawowego. Mamy pewnych sceptyków w Polsce co do tych nowych szczepionek, mRNA, czy wektorowych, a to jest tradycyjna szczepionka. Ta szczepionka na pewno jest dedykowana dla tych nieprzekonanych.
- tłumaczył na antenie Radia Plus Grzegorz Cessak.

Szczepionki zostaną na zawsze?

Grzegorz Cessak pytany o to, czy po 3 dawce szczepionki należy spodziewać się rekomendacji dotyczących kolejnych dawek przypominających stwierdza, że szczepienia przeciwko koronawirusowi zostaną z nami na długo.

Można się spodziewać, że szczepionka z nami zostanie, tak jak szczepionka przeciwko grypie. Dawki co pół roku, czy co osiem miesięcy, to pokażą wyniki badań. Najnowsze badania CDC pokazują, że osoby niezaszczepione są 14 razy bardziej narażone na zgon i sześciokrotnie bardziej na hospitalizację. Badania są w różnych miejscach na świecie i konkretne wartości są różne w różnych regionach. Skuteczność po dwóch dawkach to 86-91%, trzecia dawka podciąga wartości skuteczności do 95-96%
- tłumaczy Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy osoby zaszczepione mogą się zarazić?

Pytany o badania na temat możliwości zarażania przez zaszczepionych, Grzegorz Cessak zwraca uwagę, że szczepionka w znacznym stopniu pozwala łagodzić objawy choroby i redukuje jej najgorszy stan.

U części osób, które przyjęły szczepionkę, to neutralizacja wirusa nastąpi w ciągu kilkunastu godzin i wirus nie zdąży się tak namnożyć, żebyśmy zarażali. Tak dzieje się u 36-53% osób. Druga część zachoruje skąpo objawowo, czyli szczepionka ich też ochroni. Przy grupach największego ryzyka, tez w większości przypadków szczepionka redukuje najgorszy stan.”
- tłumaczył na antenie Radia Plus Cessak.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, Radio Plus

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo