Szczepienia przeciw COVID-19 będą w Polsce obowiązkowe? „Prezydent uważa, że stworzenie takiego przymusu nie jest realne”

Spore emocje wywołał projekt dotyczący weryfikacji przez pracodawców szczepień pracowników. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch dopytywany o to, czy - jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament i taka ustawa trafi na biurko prezydenta, może liczyć na prezydencki podpis – stwierdził, że stanowisko Andrzeja Dudy w tej sprawie jest dobrze znane. „ Prezydent Andrzej Duda bardzo jasno zachęca obywateli do szczepienia się; jednocześnie uważa, że samo stworzenie tu przymusu państwowego nie jest realne, nie przyniesie rezultatu” – tłumaczy Jakub Kumoch.

Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels

Prezydencki minister na antenie RMF FM przyznał, że głowa państwa wypowiada się na temat ustaw wtedy, kiedy trafią one na jego biurko. 

A trafiają po przyjęciu ich przez Sejm i Senat. Inaczej po prostu nie można komentować czegoś, czego nie ma.  Prezydent bardzo jasno zachęca obywateli do szczepienia się. I jednocześnie uważa, że samo stworzenie przymusu państwowego nie jest realne, nie przyniesie rezultatu. Prezydent zachęcał, zachęca i będzie zachęcał do szczepień.
- powiedział Kumoch. 

Jak dodał, prezydent nie jest zadowolony z tego, że część obywateli się nie szczepi i uważa, że ludzie powinni się szczepić. 

Lockdown na terenie całego kraju?

Na uwagę, że w Austrii wprowadzono ogólnokrajowy lockdown dla wszystkich mieszkańców z powodu pandemii Covid-19, Kumoch zauważył, że podobne działania są też w Holandii. Podkreślił, że należy jednak „brać pod uwagę koszty społeczne” takiego kroku.


Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w ubiegłą środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. 

Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem".
- napisał szef MZ.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników. Według niej, jeżeli kluby i koła parlamentarne wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół, który wypracuje założenia ustawy.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo