Państwa V4 wzywają Unię do strategicznej odpowiedzi na działania białoruskich władz

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów państw V4 wezwali w poniedziałek UE do niezwłocznego rozważenia strategicznej odpowiedzi w celu zapobiegania próbom wykorzystania migracji w charakterze broni. Tego typu działania władz białoruskich są nie do zaakceptowania - podkreślili.

podlaska.policja.gov.pl

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier wydali w poniedziałek wspólne oświadczenie na temat sytuacji na zewnętrznych granicach UE z Białorusią. Jego skan zamieścił na Twitterze szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński (PiS).

Jak czytamy na wstępie oświadczenia, przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej odbyli spotkanie z parlamentarnymi partnerami z Państw Bałtyckich w tej sprawie i po przeprowadzeniu dyskusji uzgodnili m.in., iż zdecydowanie potępiają „instrumentalizację zjawiska nieregularnej migracji, które zostało sztucznie wykreowane, jako część hybrydowych działań wymierzonych w UE dla osiągnięcia celów politycznych”.

„Wykorzystywanie ludzi w celu osiągania politycznych rezultatów w sposób oczywisty łamie podstawowe wartości europejskie i międzynarodowe normy. Działania białoruskich władz, ewidentnie i systematycznie narażających życie znajdujących się w trudnej sytuacji osób, są nie do zaakceptowania”.
- podkreślili w oświadczeniu parlamentarzyści państw V4.

Jako członkowie UE i NATO zapewnili o swej solidarni z Polską, Łotwą i Litwą, a także o poparciu dla wszelkich niezbędnych środków, pozostających w zgodzie z podstawowymi wartościami i normami prawa międzynarodowego, podejmowanymi w odpowiedzi na obecny kryzys, który wymaga bliskiej koordynacji pomiędzy głównymi partnerami międzynarodowymi.

„Ochrona terytorium suwerennych państw pozostaje priorytetem, niemniej jednak Białoruś powinna umożliwić swobodny dostęp pomocy humanitarnej i dziennikarzy. Ponadto, doceniamy starania wszystkich państw członkowskich UE w rozwiązywaniu problemu nieregularnej migracji i w ochronie granic zewnętrznych UE”.
- zaznaczyli sygnatariusze oświadczenia.

Wezwali też w nim Unię Europejską „do niezwłocznego rozważenia strategicznej odpowiedzi na te sytuacje w celu zwiększenia efektywności jej działań i zapobiegania wszelkim przyszłym próbom wykorzystania zjawiska migracji w charakterze broni”.

Podkreślamy, że osoby, które próbowały nielegalnie przekroczyć naszą granicę zewnętrzną zamiast skorzystać z ustalonych procedur dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodowa, zostaną odesłane. Kompleksowy dialog i partnerstwo z krajami pochodzenia oraz tranzytu mają fundamentalne znaczenie oraz przyniosą korzyść wszystkim stronom, dlatego podkreślamy potrzebę podjęcia niezbędnych działań przez te kraje, zapewnienia wsparcia i pełnej współpracy w zakresie readmisji i powrotów.
- oświadczyli parlamentarzyści z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Zapewnili ponadto, iż członkowie Grupy Wyszehradzkiej "pozostają czujni wobec ryzyka dalszej eskalacji i prowokacji białoruskich na granicach z Polską, Litwą i Łotwą, a także dokładnie kontrolują konsekwencje dla bezpieczeństwa naszego regionu".

Wzywamy także reżim białoruski do natychmiastowego zaprzestania tych działań, do przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności zgodnie z regulacjami prawa międzynarodowego.
- czytamy w oświadczeniu polityków z państw V4.

Zadeklarowali oni ponadto, iż będą dalej wspierać demokratyczną, niepodległą, suwerenną, prosperującą i stabilną Białoruś. "Głos i wola Narodu Białoruskiego nie zostaną uciszone" - zapewnili sygnatariusze dokumentu.

Oświadczenie sygnowali: przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich (KO), p.o. zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Jaroslav Bzoch, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony, Bezpieczeństwa Senatu Republiki Czeskiej Pavel Fischer, zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Narodowej Republiki Słowackiej Peter Osusky oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Węgier Zsolt Nemeth.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo