Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października odwoła Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego • • •

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, pełnoletni Polacy będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Akcja szczepień będzie prowadzona w istniejących już punktach, których jest około 3 tysięcy - informuje rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com, autor: huntlh

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 został skierowany w poniedziałek do publikacji w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie dzień po ich publikacji. Projektodawcą jest Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat (ok. 30 mln osób) będą mogły zaszczepić się bezpłatnie w istniejących punktach szczepień. Jest ich około 3 tys. Rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz w poniedziałek zapowiedział, że będą to mogły uczynić faktycznie od wtorku.

"Za podjęciem działań prewencyjnych oraz zmierzających do wykorzystania zgromadzonych rezerw strategicznych przez zmianę grupy uprawnionej na osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5 - 100 lat) do dnia 5 listopada 2021 r. szacowany na poziomie 1 mln osób" - napisano w ocenie skutków regulacji.

Tymczasem - jak podano - do 5 listopada liczba osób z grona uprawnionych do refundacji nie przekroczyła 250 tys. osób, "przy docelowej szacowanej realizacji 3 mln szczepień".

Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dotychczas refundowano szczepionkę 13 grupom osób wskazanym do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem tej choroby w wyniku wykonywanych obowiązków zawodowych (m.in. osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), z powodu miejsca ich pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, oddziały opieki długoterminowej) lub wieku (osoby powyżej 75 lat).

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo