Rozwiązania ws. cudzoziemców podobne jak ma Litwa i Łotwa

Rozwiązania, które przyjęliśmy w ustawie o cudzoziemcach, są podobne do tych rozwiązań, które przyjęła Litwa czy Łotwa. Starają się one odpowiadać na nową rzeczywistość, która powstała w kontekście wojny hybrydowej - powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/Straz_Graniczna

Wiceszef MS był pytany w Polskim Radiu 24 o stanowisko Komisji Europejskiej, która krytycznie ocenia tzw. pushbacki imigrantów. Pytanie padło w kontekście noweli ustawy o cudzoziemcach, która weszła w życie w końcu października. Zgodnie z tymi rozwiązaniami, cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy postanowieniem komendanta SG będzie musiał opuścić terytorium RP. Zmiany dodały też przesłankę do pozostawienia wniosku uchodźczego bez rozpoznania.

"Nasze rozwiązania, które ostatnio przyjęliśmy w ustawie cudzoziemcach są podobne do tych rozwiązań, które przyjęła Litwa czy Łotwa. Starają się one po prostu odpowiadać na te nową rzeczywistość, która powstała w kontekście wojny hybrydowej"

- mówił.

Jego zdaniem obecne regulacje europejskie nie są dostosowane do "rzeczywistości wojny hybrydowej, gdzie wykorzystuje się migrantów". "Na pewno tutaj potrzebna jest dyskusja na poziomie europejskim, jak te przepisy zmienić" - dodał

Romanowski - jak mówił - widzi też poważny problem w orzecznictwie Europejskiego Trybunały Praw Człowieka, w którym - jak dodał - Białoruś została uznana za państwo niebezpieczne.

"W kontekście tych działań, które mamy, jest w pewnym sensie absurdalne, bo przecież ci ludzie (migranci - red.) przyjeżdżają (na Białoruś) na wizy turystyczne" - powiedział.

W ocenie wiceministra podstawową przyczyną stanowiska KE jest "problem polityczny". "To jest kolejny przykład, jak Komisja Europejska stara się działać na szkodę Polski i przeszkadzać w działaniach polskich służb na granicy, które są w interesie nas wszystkich" - ocenił Romanowski.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo