Kapłan zamordowany przez Niemców wyniesiony na ołtarze. Błogosławiony ks. Jan Macha

Zamordowany w 1942 roku przez hitlerowców śląski kapłan Jan Franciszek Macha został ogłoszony błogosławionym. Obrzęd beatyfikacji odbył się na początku rozpoczętej o godzinie 10.00 Mszy św. beatyfikacyjnej.

bł. ks. Jan Macha
Autorstwa autora fotografii nie udało się ustalić - Archiwum parafii Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55703722

Z prośbą o beatyfikację ks. Jana Machy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się do przewodniczącego sobotnim uroczystościom prefekta watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Następnie postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski odczytał życiorys błogosławionego. Jak podkreślił, ks. Macha "został zapamiętany jako wrażliwy duszpasterz, umiejętnie łączący służbę kapłańską z działalnością dobroczynną”.

Potem wygłoszono formułę beatyfikacyjną – list apostolski papieża Franciszka. W oryginale, po łacinie, formułę odczytał kard. Semeraro, a po polsku – kanclerz katowickiej kurii ks. Jan Smolec.

- My, papież Franciszek, spełniając życzenie naszego brata Wiktora Pawła Skworca, arcybiskupa metropolity katowickiego, a także wielu innych braci w biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Kongregacji ds. Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodny Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha, prezbiter diecezjalny, męczennik, niestrudzony pasterz, gorliwy świadek miłości Chrystusa i prawdy, jego królestwa, był nazywany Błogosławionym

 – napisał papież.

Zapowiedział, że "jego coroczne wspomnienie mogło być obchodzone 2 grudnia w miejscach i w sposób określony przez prawo". Papieski dokument został podpisany przez papieża w Rzymie na Lateranie 20 sierpnia br.

W Kościele Katolickim błogosławiony to osoba, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub poniosła śmierć męczeńską z powodów religijnych. W akcie beatyfikacji Kościół zezwala na publiczny kult takiej osoby w kościele lokalnym.

Następnie odsłonięto wykonany przed laty przez b. rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Antoniego Cygana wizerunek ks. Jana Machy, umieszczony na czas uroczystości w lewej części prezbiterium katedry.

Kolejnym punktem sobotnich uroczystości była procesja z przekazanymi przez rodzinę duchownego relikwiami. Jest wśród nich zrobiony ze sznurka w areszcie różaniec, krzyżyk wykonany z drzazgi ze stołu, zakrwawiona chusteczka znaleziona w spodniach przekazanych rodzinie po egzekucji, a także list pożegnalny napisany kilka godzin przed śmiercią ze słowami, które stały się mottem procesu beatyfikacyjnego: "Żyłem krótko, ale myślę, że cel osiągnąłem".

Po ogłoszeniu ks. Machy błogosławionym rozległy się katedralne dzwony. 

Etap odkrywania świętości

Podczas porannego briefingu poprzedzającego uroczystość bp Grzegorz Olszowski ocenił, że dzień beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, dzień w prawie 100-letniej historii archidiecezji katowickiej. Jak mówił, wydarzenie ma charakter nie tylko lokalny, ale też ogólnopolski.

"Z chwilą beatyfikacji kończy się pierwszy etap poznania ks. Jana Franciszka Machy – etap odkrywania jego świętości. Przed nami jeszcze dalsza droga – teraz trzeba zaprzyjaźnić się ze świętym" – tłumaczył katowicki biskup pomocniczy.

- Mówimy, że błogosławiony, święty, to ktoś wyniesiony na ołtarze. Ale tak naprawdę, on schodzi z nieba na ziemię, by nam towarzyszyć, by orędować, przyczyniać się za nami, by inspirować do różnego rodzaju postępowania, życia, także w naszych sytuacjach codziennych

– dodał bp Olszowski.

Patrząc – jak mówił hierarcha – na życiorys ks. Machy "z perspektywy przyszłości", trzeba zauważyć, że błogosławiony zginął w czasie II wojny światowej, był kapłanem, zajmował się działalnością charytatywną.

- Beatyfikacja ks. Machy pokazuje ścisły związek dziejów Kościoła i polskiego narodu - powiedział z kolei prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Zaznaczył, że życie śląskiego kapłana symbolizuje całe pokolenie duchownych mordowanych przez hitlerowców z powodu podtrzymywania polskości.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#beatyfikacja #Ks. Jan Macha

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo