Pakistan: Jednak nie wykastrują za gwałt

Pakistan usunął z nowego prawa karnego zapis pozwalający na karanie chemiczną kastracją seryjnych gwałcicieli - przekazał tamtejszy rząd w piątek. Decyzja została podjęta po konsultacji z Radą Ideologii Islamskiej, która uznała, że powyższa kara jest sprzeczna z religią muzułmańską - dodano.

Flaga Pakistanu
pixabay.com

Rada odpowiada za interpretacje przepisów prawa z perspektywy Islamu - tłumaczyła Agencja Reutera.

"Wnieśliśmy poprawki do nowego prawa karnego i zadecydowaliśmy, że wycofujemy kastrację chemiczną z rejestru możliwych kar" - mówiła na konferencji prasowej w Islamabadzie Maleka Bukhari, parlamentarna sekretarz ds. prawa.

W środę parlament Pakistanu zatwierdził przepisy zaostrzające kary dla gwałcicieli w odpowiedzi na falę społecznego oburzenia wywołaną wzrostem przestępczości seksualnej i nieskutecznością wymiaru sprawiedliwości - zauważa brytyjska agencja.

Poza jednym wycofanym zapisem, nowy kodeks karny przewiduje m.in. karę śmierci lub dożywotniego więzienia dla osób uznanych za winne gwałtu zbiorowego.

Według pakistańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się monitorowaniem przestępstw seksualnych War Against Rape, mniej niż 3 proc. gwałcicieli jest skazywana przez sądy w tym kraju.

Jak tłumaczy Agencja Reutera, kastracja chemiczna to odwracalny zabieg z użyciem środków chemicznych, który w niektórych państwach jest stosowany jako kara za przestępstwa seksualne. Stosuje się ją m.in w Korei Południowej, Czechach i Polsce - dodano.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo