Napięta sytuacja na granicy. Prezydent Polski omówił „ewentualne zagrożenie militarne” z szefem NATO

Podczas rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem, zarysowałem mu wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi - powiedział dziś prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Macedonii. - Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał.

Prezydenci Polski i Czarnogóry
fot. Marek Borawski - KPRP

Prezydent Andrzej Duda od wtorku przebywa z wizytę na Bałkanach Zachodnich; w czwartek z Czarnogóry dotarł do Macedonii Północnej. Dziś spotkał się z prezydentem tego kraju, Stewo Pendarowskim.

Duda był pytany na konferencji prasowej o sytuację na polsko-białoruskiej granicy, a także o szczegóły rozmowy, jaką kilka dni temu odbył z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Prezydent RP wyraził wdzięczność i zadowolenie z tego, że Stoltenberg "w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko" w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent poinformował także, że podczas tej rozmowy zarysował mu również "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", jakie mogłyby wystąpić.

- Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał Andrzej Duda. Ponadto, jak relacjonował, prosił szefa NATO również, by sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach rozmawiał także z prezydentami Francji Emmanuelem Macronem oraz Litwy Gitanasem Nausedą. - Mamy jednakowe obserwacje, jednakową wiedzę i jednakowe zdanie na ten temat: jest to atak hybrydowy reżimu białoruskiego na granicę Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył Duda.

Andrzej Duda pytany był także o kwestie pomocy medycznej udzielanej migrantom z granicy. Powiedział, że ci spośród migrantów, którzy przejdą granicę w sposób nielegalny i potrzebują pomocy, mimo wszystko otrzymują ją "pod każdym względem". "Zarówno pomoc humanitarną, jak i pomoc w zakresie ochrony zdrowia (...) Jeżeli tylko taka pomoc jest im potrzebna, to taka pomoc jest im natychmiast udzielana" - powiedział prezydent.

[polecam:niezalezna.pl/419269-zostalismy-schwytani-jak-bydlo-kurdowie-przerywaja-milczenie-sa-miesem-armatnim-rezimu-lukaszenki]

- Z całą mocą chcę to podkreślić albowiem takich przypadków, kiedy polskie służby ratowały migrantów, czy to na terenie bagiennym, na którym się znaleźli, czy w lesie, było już bardzo wiele i wszystkim tym osobom, jeżeli tylko zostały napotkane przez naszych funkcjonariuszy, pomoc w każdym przypadku była udzielana

 - dodał.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #Jens Stoltenberg #NATO

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo