Prezydent Duda w Macedonii Północnej: Najmocniej atakowana jest granica polska

Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Andrzej Duda przebywa z wizytą w Macedonii Płn.
fot. TVP Info

Prezydent Duda podkreślał, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji. Nawiązywał też do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, dziękując prezydentowi Pendarowskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.

"Jest faktem , że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę UE i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno UE, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska" - mówił Duda.

- Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru UE, jak i NATO przed nielegalną migracją

 - dodał.

Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę i zaznaczył:

"Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego ten atak zostanie zakończony, władze białoruskie tego ataku na polską granicę zaprzestaną"

Prezydent Macedonii Płn.: Wyraziłem pełną solidarność i wsparcie

- Jako sojusznicy w ramach NATO wymieniliśmy się informacjami i poglądami dotyczącymi ostatnich zajść na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem panu prezydentowi Dudzie naszą pełną solidarność, ale także wsparcie na rzecz pokonania tej sytuacji

 - oświadczył prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Skopje.

"Zapewniłem, że dla nas - jako dla kraju - działania przywódców białoruskich, którzy aranżują ten kryzys humanitarny są całkowicie nieakceptowalne" 

Jak zaznaczył, "będziemy monitorować sytuację w ramach NATO". "Wzywamy też do natychmiastowego zakończenia wszystkich działań, których celem jest dalsza destabilizacja sytuacji na granicy z naszymi sojusznikami Polską, Litwą i Łotwą" - powiedział Pendarowski.

Prezydent Macedonii Północnej podkreślił też, że podczas spotkania z polskim prezydentem wyraził chęć i wolę do dalszej intensyfikacji naszej współpracy, szczególnie, jeśli chodzi o naukę, turystykę, edukację i gospodarkę. Wyraził też chęć zwiększenia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo