Francja potwierdza pełną solidarność z Polską

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej "pełnej solidarności z Polską" w kryzysie migracyjnym z Białorusią - poinformował Pałac Elizejski.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Macron "potwierdził również konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę", aby "położyć kres tej instrumentalizacji (migrantów - red.) narażającej wielu ludzi na niebezpieczeństwo".

Francuski prezydent "wzywa Europę do dalszej współpracy z krajami pochodzenia (migrantów) i krajami tranzytowymi oraz liniami lotniczymi w celu zakończenia tych ruchów i umożliwienia readmisji osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu" – dodano w komunikacie.

Ponadto Macron "potwierdził pilną potrzebę udzielenia niezbędnej pomocy humanitarnej osobom zablokowanym na granicy" przy zaangażowaniu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, o czym mówił w czwartek z jej dyrektorem generalnym Antonio Vitorino.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że Andrzej Duda rozmawiał z Macronem o sytuacji na wschodniej granicy UE oraz scenariuszach pomocy migrantom.

"Prezydent Duda podziękował za poparcie dla Polski i zapowiedział, że Polska będzie twardo strzegła swojej (i unijnej) granicy"

- napisał prezydencki minister na Twitterze.

Ponadto "obaj przywódcy omówili różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi". "Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w sprawie wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu" - napisał Kumoch. Jak podkreślił, "w tych chwilach solidarność państw UE jest kluczowa".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo