Szczoteczka soniczna do zębów. To warto wiedzieć przed zakupem

O higienę jamy ustnej należy dbać konsekwentnie. Na rynku już dawno pojawiły się urządzenia, które pozwalają jeszcze dokładniej szczotkować zęby, w porównaniu do zwykłej szczoteczki do zębów. Jednym z takich urządzeń jest szczoteczka soniczna do zębów. Te zyskały aprobatę autorytetów z dziedziny zdrowia i higieny jamy ustnej. Równie przychylni są też sami użytkownicy.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@slavoljubovski

Soniczna szczoteczka do zębów

Szczoteczka soniczna do zębów to szczoteczka elektryczna, ale których mechanizm pozwala generować fale dźwiękowe. Technologia fal dźwiękowych zapewnia skuteczne i dogłębne usuwanie płytki nazębnej z powierzchni szkliwa. Ponadto, szczoteczka soniczna dociera też do obszarów niedostępnych dla innych, elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów.

Szczoteczki soniczne doczyszczają kieszeń dziąsłową, szczeliny przydziąsłowe czy zachyłki w obrębie stałych aparatów ortodontycznych. Nie mają sobie równych, jeśli chodzi o usuwanie najbardziej uporczywych osadów i przebarwień zgromadzonych na powierzchni szkliwa. To prosta droga do przywracania zębom naturalnej bieli i blasku.

Szczoteczka soniczna do zębów ma cechę charakterystyczną w samej budowie główki czyszczącej. Te mają podłużne kształty, w odróżnieniu od końcówek do szczoteczek elektrycznych, posiadających okrągłe główki, które wykonują ruchy oscylancyjno-rotacyjne.

Szczoteczka soniczna, a konkretnie główka, nie wykonuje żadnego ruchu. To włókna końcówki są wprawiane w ruch wymiatający. Cała reszta niewiele różni się od innych urządzeń tego typu. Szczoteczka soniczna zbudowana jest też z rękojeści, na której umiejscowiony jest panel do obsługi szczoteczki. W rękojeści znajduje się też miejsce na akumulator. Producenci w większości decydują się na wbudowany akumulator, który można ładować - najczęściej przy pomocy ładowarki indukcyjnej. Na rynku są jednak szczoteczki soniczne zasilane bateriami.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że włókna główki wprowadzane w ruch za pośrednictwem fal dźwiękowych. Warto zaznaczyć, że sam ruch wymiatający jest zdrowy i bezpieczny dla dziąseł i jamy ustnej. Fale dźwiękowe, które wprawiają w drgania włókna główki szczoteczki, rozchodzą się w płynie (ślina w jamie ustnej, woda) co wywołuje powstawanie chmury mikro bąbelków, które penetrują i oczyszczają miejsca niedostępne dla włókna szczoteczki.

Warto rozejrzeć się za szczoteczką, w której wykorzystano opatentowaną technologię DFA (Dynamic Fluid Action). Ruch wymiatający włosia wynosi od 31.000 do nawet 48.000 drgań na minutę!

Zadbaj o zdrowe zęby

 Większość dentystów uważa, że ruch wymiatający to jedyny prawidłowy sposób szczotkowania zębów, nieszkodliwy dla dziąseł. Technologia soniczna pozwala uniknąć próchnicy, zapalenia dziąseł czy kamienia nazębnego. Nie wspominając o zlikwidowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Intensywne szczotkowanie soniczne to proces, który pozwala na wybielenie zębów. Pozwala ono dogłębnie oczyścić powierzchnię szkliwa, przywrócić zębom naturalną biel i blask. Dzięki lepszej penetracji miejsc trudnodostępnych, szczoteczki soniczne do zębów zwiększają ochronę przeciwpróchniczą.

Warto wiedzieć! Szczoteczka soniczna do zębów polecana jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Technologia drgań sonicznych jest bezpieczna dla dziąseł. Ponadto, soniczne szczoteczki polecane są dla osób z wrażliwymi dziąsłami, odsłoniętymi szyjkami, paradontozą oraz borykających się z problemem kamienia nazębnego.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Istotna przy szczoteczkach sonicznych jest technika szczotkowania. Odbiega ona od manualnych szczoteczek czy pozostałych szczoteczek elektrycznych. Odpowiednie szczotkowanie zapewni maksymalną efektywność szczoteczki sonicznej.

Technika soniczna określana jest jako „przyłóż-wyczyść-przesuń”. Końcówkę szczoteczki sonicznej należy przyłożyć pod kątem 45 stopni w kierunki linii dziąseł, przytrzymać szczoteczkę w danym miejscu kilka chwil, a następnie przesunąć w kolejny obszar. Czynność powtarzamy, do chwili wyszczotkowania wszystkich zębów. Niepotrzebne są dodatkowe ruchy wymiatające czy posuwisto-zwrotne.

Po zakupie szczoteczki sonicznej, warto zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia. Tam producent jasno określa zasady szczotkowania.

 

Źródło: shop-dent.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo