Zastępca szefa misji ambasady brytyjskiej z wizytą w Laboratorium Gyncentrum

15 listopada w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu gościł zastępca szefa misji ambasady brytyjskiej w Warszawie, Jason Rheinberg. Wizyta była związana z prowadzonym przez Gyncentrum projektem sekwencjonowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego.

Gyncentrum

Podczas spotkania Jason Rheinberg zapoznał się ze środkami bezpieczeństwa stosowanymi w laboratorium oraz krok po kroku prześledził drogę, jaką pokonuje próbka poddawana ocenie pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Próbki trafiają do Gyncentrum z całego województwa śląskiego i z województw ościennych. Nad tym, by każdy wydany wynik był prawidłowy, przez całą dobę czuwa sztab specjalistów.

– Jestem pod wrażeniem pracy zespołu Gyncentrum. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wiedzy i zaangażowaniu personel laboratorium każdego dnia ratuje ludzkie życie.
- powiedział zastępca szefa misji ambasady brytyjskiej w Warszawie, Jason Rheinberg.

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum prowadzi unikatowe badania nad występowaniem wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego. Do tej pory pod kątem sekwencji przebadano już 1330 próbek. Wyniki zostały zaraportowane do międzynarodowych baz danych, takich jak GISAID. Projekt został zauważony przez Brytyjską Sieć Nauki i Innowacji i przedstawicieli ambasady brytyjskiej.

Wielka Brytania jest liderem sekwencjonowania SARS-CoV-2 w Europie, dlatego zainicjowana współpraca z ambasadą brytyjską jest dla nas niezwykle cenna. Cieszymy się, że mogliśmy osobiście zaprezentować możliwości naszego laboratorium.
- mówi dr Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Jednym z efektów nawiązania współpracy z przedstawicielami ambasady była także możliwość spotkania z prof. Alistairem Darbym z COVID-19 Genomics UK (COG-UK).

Rozmawialiśmy na temat metod i przepustowości analiz sekwencyjnych oraz technologii, która jest w stanie sprostać wymaganiom zmieniającej się sytuacji epidemicznej. Ta konsultacja zaowocowała wdrożeniem techniki sekwencjonowania nanoporowego  w Gyncentrum. Pozwoli nam to na skrócenie czasu badania próbki i bieżące monitorowanie rozpędzającej się IV fali koronawirusa.
- mówi mgr Adam Pudełko, diagnosta laboratoryjny Gyncentrum.

 Laboratorium Genetyczne Gyncentrum dysponuje rozbudowaną infrastrukturą i nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym. W tej chwili przepustowość laboratorium pozwala na wykonanie 12 tys. oznaczeń w kierunku koronawirusa dobowo oraz 4 tys. sekwencji SARS-CoV-2 na tydzień z wykorzystaniem zaawansowanych technik biologii molekularnej, tj. sekwencjonowania nowej generacji – NGS, sekwencjonowania nanoporowego, sekwencjonowania metodą Sangera oraz PCR, RT-PCR.

 Źródło: niezalezna.pl, Gyncentrum

 

#COVID-19 #Gyncentrum

Artykuł we współpracy z Gyncentrum,Artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo